MENU
klinika
Nga Bloomberg

Pse Trump s’ka nevojë për Maqedoninë e Veriut në NATO?

Shqipëria nënshkroi e para

Maqedonia në tryezë me vendet e NATO-s, nënshkruhet protokolli

Shtetet e NATO-s nënshkruan sot një marrëveshje me Maqedoninë, duke i mundësuar shtetit ballkanik që...

The Hill

Putin dhe “lufta” për ndikim në Ballkan

Qëllimi strategjik i politikës së Rusisë në Ballkan është krijimi i një mjedisi të rehatshëm...

Vizita dyditore e kancelares në Athinë

Pse grekët po protestojnë kundër vizitës së Merkel?

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Athinën sot pasdite për herë të parë në...

"Do t'i shtypim turqit"

Greqia kërcënon Turqinë/ Egjeu përsëri “mollë sherri”

Krerët më të lartë të Greqisë kanë paralajmëruar ashpër Turqinë, duke kërcënuar se do të...

Nga New York Times

‘Xhafaj iku, por Rama nuk tha arsyet’

“Ministri i Brendshëm i Shqipërisë ka dhënë dorëheqjen, nderkohe qe vendi ballkanik përpiqet të luftojë...

Nuk duan të ecin drejt Perëndimit...

Maqedonasit vendosin për fatin e vet…

Maqedonasit votuan më 30 shtator në një referendum që do të kishte çuar vendin e...

Nga The Economist

Referendumi i Maqedonisë dështoi?

Referendumi për zgjidhjen e një mosmarrëveshjeje të gjatë midis Greqisë dhe Maqedonisë. është konsideruar si...

Nga New York Times

Ç’do të ndodhë me Maqedoninë e ‘gjorë’?

Rezultatet e referendumit të Maqedonisë të dielën për ndryshimin e emrit të vendit ishin jashtëzakonisht...

Ricardo Hausmann/ Project Syndicate

‘Mrekullia shqiptare’-Analiza që profesori i huaj i kushtoi Shqipërisë

Një herë e një kohë konsiderohej “Koreja e Veriut në Europë, por sot Shqipëria ka...

A do të ndryshojë emri?

Ç’do ti kërkohet maqedonasve për ndryshimin e madh?

Maqedonasit do të votojnë në një referendum të dielën, që mund të rezultojë në ish-republikën...

Vizita e Ministrit të Jashtëm rus në Bosnje

Rusia gjithmonë një mbështetje edhe për Bosnjen…

Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergej Lavrov tha se Moska mbështet integritetin territorial dhe rendin...