MENU
klinika
Kush është në rrezik?

Të moshuar me Alzheimer, brenda 20-vitesh trefishohet numri!

Anencefalia

Fëmijë të lindur pa një pjesë të trurit

Çfarë është anencefalia? Anencefalia është një defekt serioz i lindjes në të cilën një fëmijë...

Ngjitës

Norovirus, shkaku kryesor për një helmim ushqimi

Shumë njerëz sëmuren nga norovirusi çdo vit. Kjo shkakton vjellje të papritura dhe diarre, dhe...

Këshilla

Vuani nga anemia? Ja si ta kuroni atë

Mungesa e hekurit është shkaku më i shpeshtë i anemisë, madje e shfaqjes së saj...

Historia e vogëlushit Brajan

Kolla e keqe po më mbyste djalin 6-javësh

Djali im tani 10 muajsh, Brajan, është një i mbijetuar nga pertusis. Në vetëm 6...

Kategoritë

Komplikimet serioze të gripit, njerëzit me rrezik më të lartë

Shumë njerëz nuk e dinë nëse ata janë në rrezik të lartë për ndërlikimet e...

Si ta shfrytëzoni!

Trëndafili i egër, përfitimet e shumta në organizëm

Doni të përmbushni nevojat për vitaminën C? Mbështetuni tek trëndafili i egër. Jo të gjithë...

Studimi

Mangësia e folatit, e zakonshme tek gratë në moshën riprodhuese

Së fundimi është publikuar një studim që tregon sasinë e folatit dhe vitaminës B12 në...

Një fëmijë i shëndetshëm

Mësoni si të kujdeseni para dhe pas shtatzanisë!

Plani nis duke marrë 400 mikrogramë (mcg) acid folik çdo ditë. Acidi folik ndihmon në...

Shokon shkenca

“Truri nuk funksionon pa gjak”, studimi i ri hedh poshtë teorinë

Shkencëtarët amerikanë kanë bërë një eksperiment duke ringjallur pjesërisht trurin e derrave katër orë pas...

Komplikimet e mundshme

Infeksionet bakteriale, trajtojini në kohë!

Çdokush mund të marrë një infeksion bakterial dhe të preket nga ethet e zjarrta, por...

Rekomandimet

Difteria, tetanozi, vaksina e kollës së keqe: Ç’duhet të dinë të gjithë!

Vaksinat e përdorura sot kundër difterisë dhe tetanozit (dmth., DT dhe Td) nganjëherë përfshijnë edhe...

Reklama