MENU
klinika
Trajtimi

Dhimbjet e kokës, për shkak të tensionit

Si ndikon organizmi?

Çfarë duhet të dini për fazat e rritjes së flokëve?

Flokët kanë origjinën në folikulat e flokëve. Këto folikula  janë të vendosura në dermis, shtresa...

Për më shumë se 8 javë

Ky reaksion autoimunitar shkakton dëmtim të nervave

Polineuropatia kronike inflamatore demielinante është një formë e polineuropatisë që, si sindromi Guillain-Barré, shkakton dobësi...

Benefitet

Përfitimet e çmuara të Jojobës, për flokët dhe fytyrën!

Jojoba është një bimë shumëvjeçare, farat e të cilës përmbajnë vajra esencialë që shërbejnë si...

Kujdes!

Infeksion lëkure, përhapet me anë të frymëmarrjes

Eritema infective është një infeksion ngjitës viral që shkakton një skuqje ose gunga të të...

Komplikacionet e mundshme

Aminocenteza, si ndikon tek fetusi?

Një nga procedurat më të zakonshme për zbulimin e anomalive para lindjes është amniocenteza. Shpesh...

Kjo enzimë

Veshkat dhe zemra, ja çfarë mund t’i bëjë të dështojnë!

Sëmundja Fabri është një lloj çrregullimi magazinimi lizosomal që quhet sfingolipidozë. Ajo është shkaktuar nga...

Historia e Jorit

S’kishte shpresë, sot e ‘shëndetshme si molla’!

Jori, është një 19-vjeçare me Sinovial Sarcoma, një formë e kancerit. Ajo shtë nëna e...

Xhinxher, mente dhe shumë çajra

Luftoni alergjinë pa ilaçe!

Nëna Natyrë na ofron disa mjete që mund të ndihmojnë kundër alergjive (kollitjes dhe teshtitjes)...

Këshilla

Përfitimet që i sjell shëndetit konsumimi i bamjeve

Bamjet janë perimet e sezonit. Ato janë një burim i mirë i mineraleve, vitaminave dhe...

Teprica dëmton nervat dhe lëvizjen

Skuqje, çarje lëkure, sa duhet të konsumoni nga Vitamina B6

Vitamina B6 (piridoksina) është thelbësore për përpunimin (metabolizmin) e karbohidrateve, aminoacideve dhe yndyrnave (lipide), si...

Simptomat

Intoleranca ndaj sheqerit, komplikime serioze për jetën

Intoleranca trashëguese e fruktozës është një çrregullim i metabolizmit të karbohidrateve që shkaktohet nga mungesa...

Reklama