MENU
klinika
E mahnitshme!

Artisti që kthen pjesët e makinerive bujqësore në kafshë

Ekspozita e Arben Theodhosit

Morali në portat e së kaluarës dhe së tashmes

Nga Eugent Kllapi/ Në faqen e tij personale shkruhet: ‘’Vështroj disa prej pikturave të mia...

Histori njerëzore

Komunizmi i privoi ëndrrën/ Ajo rikthehet në Muzeun Kombëtar

Bëhet fjalë për piktoren Anila Kati, mbesën e ish-zëvendësministrit të Tregtisë Vasil Kati, e cila...

Galeria ‘’Kalo’’

16 artistë ekspozojnë veprat në ‘’Konvergjencë’’

Galeria e artit ‘’Kalo’’ ka pasur shumë lëvizje këtë fund viti. Një nga këto është...

Arti Pamor

Ekspozita ‘Onufri’ mbyllet, artistët kundra

Galeria Kombëtare e Arteve ka vendosur që të mbyllë ekspozitën ndërkombëtare “Onufri”. Veprimtaria e ‘’Onufrit’’zhvillohesh...

Fehmi Hoxha

Festat e fundvitit vijnë nëpërmjet pikturës

Një nga emrat më të dashur për pikturën, Fehmi Hoxha – (Feho), mbajti të shtunën...

“Skulptori i Popullit”

Kush ishte skulptori i madh i Monumentit të Skënderbeut?

Ai lindi në Përmet, më 22 dhjetor 1903 dhe vdiq më 13 shtator 1985. Studioi...

Trashëgimi kulturore

Korça zbukurohet me muzeun e Gjon Milit

Në Korçën e traditave dhe të kulturës është inaguaruar muzeu i Gjon Millit. Në këtë...

Polo Biblio-Museale - Leçe

Çelet ekspozita “Scanderbeg, Un eroe albanese in Puglia”

Muzeu Historik Kombëtar, Polo Biblio-Museale e Provincës së Leçes, Muzeu Castromediano në Leçe dhe Ambasada...

“Një ditë me kuratorin”

Objektet e Sami Frashërit në Muzeun Historik Kombëtar

Në kuadër të programit Edukimi Përmes Kulturës, nxënësit e shkollës së mesme “Ismail Qemali” morën...

Në Galerinë FAB

Kristo Krisiko prezanton rrugëtimin ‘’Prolog/Epilog’’

Skulptori i njohur Kristo Krisiko prezantoi në dje për publikun ekspozitën personale me titullin “Prolog...

Hapet ekspozita

“Lugina e Vjosës në syrin tonë”

U çel sot, në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar ekspozita “Lugina e Vjosës në syrin...

REKLAMA