MENU
klinika
Jean-Eugène Robert-Houdin

Doni ta mësoni trukun e gotës plot që nuk derdhet?

Austriakët e kthejnë në Apolloni

Objekti që u zhduk gjatë Luftës së Parë Botërore

Është dorëzuar sot në mjediset e muzeut arkeologjik nga Ambasadori i Austrisë në Tiranë, Johan...

Piktura Botërore

Vasili Kandinski, Themeluesi i artit abstrakt

Vasili Kandinski, (Wassily Kandinsky) babai i abstraktionit të pastër në pikturën moderne, lindi më 4...

Foto prekëse

Fotografi i tha të buzëqeshte, por ajo…

Shumë fotoreporterë janë bërë të famshëm me fotot e tyre, sidomos në periudha luftrash, pasi...

Auguste Renoir

Piktori impresionist i jetës së përditshme

Renoir pas Manet ka qenë një nga piktorët kryesorë dhe shpërthyes në rrymën e impresionizmit...

Aktivitete

Festohet suksesi i grave shqiptare në art dhe kulturë!

Gjatë gjithë muajit dhjetor në Qendrën e Informimit dhe Kulturës së Bashkimit Evropian do të...

Artisti kubist

Ibrahim Kodra erdhi te ne për 28 nëntor

Ministria e Jashtme Italiane në nder të ditës së Pavarësisë së Shqipërisë në 28 nëntor,...

Në Muzeun Historik Kombëtar

Miti i Skënderbeut shpërthen në telajo piktorësh

Nga Eugent Kllapi/ Tirana flakëron kuq e zi po dhe mbretëron nën hijen e heroit...

Arti bashkon shtete!

Hapet ekspozita “Shqiptarët në Puglia”

Qëllimi i këtij aktiviteti kulturor është të promovojë vlerat kulturore të Shipërisë dhe shqiptarëve, përmes...

Nga Malcolm Vaughan

Giotto maratonomaku i pikturës evropiane

 Giotto di Bondone (1266- 1337) ishte një piktor që po përshkonte me vështirësi një rrugë...

Arti bashkëkohor

Kush është dhe si vjen sivjet Agim Sulaj?

Nga Eugent Kllapi/ Agim Sulaj rikthehet tek ‘rrënjët’ e tij me ekspozitën për vitin e...

Pas më shumë se një shekulli

I vodhi 26 vepra arti, tani do ia kthejë!

Më shumë se një shekull pasi i mori ato nga kombi afrikan, Franca ka menduar...

REKLAMA