MENU
klinika
Leonardo da Vinçi

Gjeniu që nuk foli latinisht as greqisht

Maro Konda trimëresha

Piktura e mohuar e viteve ’80 sot në Itali

“Maro Konda”. Historia dhe rrjedha e ngjarjeve nëpër shekuj kanë pasur nevojën e pikturës. Në...

Ticiani në artin e shekullit XVI

Mes Mikelanxhelos e Rafaelit dhe më tej

Në kohën e cilësuar si “Epoka e artë” në Venedik, Ticiani (Tiziano Vecelli – Titian)...

Da Vinçi

Mjeshtri që pikturonte me të dyja duart

Një galeri arti në Itali ka befasuar me zbulimin e saj, se mjeshtri i madh...

Fotografi shqiptar i njerëzve të mëdhenj

Mili përjetësoi Pikason, Salvador Dalinë dhe yjet e Hollivudit

Gjon Mili mbetet pa dyshim, një prej fotografëve më të mëdhenj të Amerikës. Përmes punës...

Naegel: Dua të dhuroj vepra arti

“Gjobë krijimtarisë vend e pa vend”

Harald Naegeli, i njohur ndryshe si “Spërkatësi i Zyrihut”, është gjobitur nga gjykata gjermane për...

Max Ernst: Piktura është zbulim

Surrealizmi psikoanalitik

Konsiderohet si një nga eksponentët më të famshëm të Surrealizmit. Max Ernst godet me veprat...

Spektakël rrëmbimesh

Si humbën pikturat e famshme?

Për aq kohë sa ka pasur art, ka pasur edhe hajdutë arti. Ndonjëherë grupet e...

"Realiteti është bota e brendshme"

Shagall e Bela në fluturim

Një dashuri që shumë shpejt shndërrohet në një martesë artistike. Për piktorin, Bela ishte bashkëshorte,...

Vepra shfaqet pas 20 vjetësh

“Dora Maar” e dashur dhe muzë e Pikasos

Gjendet piktura e Pablo Pikasos e vjedhur 20 vjet më parë! Vepra, që është vlerësuar...

Karikatura në GUINESS

Tirana priti Stefan Popa Popa’s

Pasditja e datës 18 mars 2019, mblodhi në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë...

“Frida Kahlo viziton Nju jorkun”

Artistja ikonë me aftësi të kufizuara

Në muzeun e Bruklinit në Nju Jork, së fundmi është çelur një ekspozitë e madhe,...