MENU
klinika
Vepra shfaqet pas 20 vjetësh

“Dora Maar” e dashur dhe muzë e Pikasos

Karikatura në GUINESS

Tirana priti Stefan Popa Popa’s

Pasditja e datës 18 mars 2019, mblodhi në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë...

“Frida Kahlo viziton Nju jorkun”

Artistja ikonë me aftësi të kufizuara

Në muzeun e Bruklinit në Nju Jork, së fundmi është çelur një ekspozitë e madhe,...

Restaurim “shpirtit të kombit”

Harku i Triumfit i jelekëve të verdhë

Dhjetëra copëza të mbledhura dhe qindra orë punë: Harku i Triumfit, tashmë prej tri javësh...

Zef Kolombi / profil

Një piktor dhe shumë ngjyra

Zef Kolombi lindi më 9 mars 1907, në Sarajevë, në një familje shkodrane. Babai i...

Van Gogh 20-vjeçar në Londër

Dokumentet e rralla

Gjetje e jashtëzakonshme në Londër: nën dyshemenë e shtëpisë së tij, Vincent Van Gogh kishte...

Bashkëpunimi i Lek M. Gjeloshit

‘Everlast’, një ekspozitë përmes video-instalacionit

Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor, Prishtinë ka kënaqësinë të prezantojë Everlast, ekspozitë me artistin...

Miti modern i Da Vinçit

500 evente për 5 shekujt

Viti 2019 shënon 500-vjetorin e vdekjes së gjeniut universal të shkencës, artit, arkitekturës dhe inxhinierisë,...

Ringjallen Monet, Van Gogh e Klimt

Si u grabit ‘Isabella Stewart Gardner’

Grabitja më e madhe e veprave të artit në muzeun “Isabella Stewart Gardner” në Boston,...

Simboli i dashurisë

Puthjet e përjetshme…

Puthja ka qënë gjithmonë shprehja më e bukur e dashurisë, e ndjenjave tona. Puthjet i...

"Déjeuner avec Marubi"

Vjenë – videoart shqip

Arti bashkohor shqiptar ka krijuar tashmë urat lidhëse në botë, paçka vështirësive në një vend...

Kosovarët me emrat-qytete shqiptare

Alban Muja: Arti shprehet këtu

Alban Muja njihet si artist që udhëton shumë. Është pjesë e rezidencave të ndryshme, e...

REKLAMA