MENU
klinika
Ekspozita e Genti Tavanxhiut

Abstraksionizmi shqiptar shkon në Japoninë e largët

Abstraksionizmi bashkëkohor

Thomas Hunziker, ndërmjet formës dhe natyrës

Nga Eugent Kllapi Njeriu është një proces, ai është në evoluim të gjithëkohshëm. Nuk ka...

Hapet Ekspozita “Prania e Mungesës”

Në luftën tonë për të qenë, ngre krye mungesa e njerëzores

Nga Eugent Kllapi/ Artisti Fatlum Doçi vjen para publikut kryeqytetas me një cikël pikturash dhe...

36 mjeshtra për femrën

“Përjetësia femërore” shpërfaqet në një ekspozitë

Ekspozita “L’eterno femminino”: Përfaqësimi i gruas shqiptare nga shekulli i 20 deri më sot” është...

Shkronja ari mbi lëkurë

Gjendet në Turqi një Bibël 1200-vjeçare! (Foto)

Autoritetet turke kanë bërë me dije se gjatë një operacioni policor në juglindje të vendit,...

Arti pamor

Shtatoret në Kosovë, çfarë problemesh mbartin?

Ilir Muharremi, profesor në Universitetin e Prishtinës dhe i specializuar për artet pamore jep një...

Ekspozitë për arkitekturën

Maks Velo: Arkitektura sot udhëhiqet nga politikanët

Maks Velo, një nga njerëzit më kritikë në lidhje me vlerat e reja që po...

Pse lidhen me jetën tuaj?

Mësoni kuptimin e këtyre tri ngjyrave kryesore!

Studimet ndërdisiplinore për mënyrën e jetesës së fisive që edhe në ditët tona jetojnë në...

Kuptime simbolike

Si dhe pse ngjyra e banesës tregon karakterin e të zotit të saj?

Në sisteme kulturore dhe në kohë të ndryshme spektri i ngjyrave ka përcjellë një galeri...

Në ekspozitën botërore të kostumografisë

Kosova do të shkojë në Moskë, arti mbledh shtetet

Arti thyhen gjithçka, Kosova do të shkojë në Moskë. Hana Zeqa është një kostumografe e...

Detajet

1941/ Foto italiane e një shtëpie në Peqin

Kjo fotografi është bërë në maj të vitit 1941. Është një foto italiane e një...

Arti Botëror

Alfred Sisley / piktori në hije i rrymës së impresionizmit

Një frymë reformuese përfshiu historinë e artit në vitet 1970, kur një disiplinë akademike që...