MENU
Poeti i revolucionit algjerian

Zhan Senak – një emër, një poet, një legjendë

Teodor Drajzer - Zolaja amerikan

Fytyra moderniste e letërsisë amerikane

“Në qetësinë shpirtërore njeriu gjen mençurinë, ndjeshmëria e sëmurë i lajthit” Teodor Drajzer (Theodore Herman...

Umberto Eko

Arti të mundëson ta bësh të hijshme shëmtinë e botës

“Bota është plot me libra të çmuar që askush nuk i lexon”. Sikurse Borges, figura...

Publicistika Letrare

Nasho Jorgaqi merr titullin “Qytetar Nderi” i Elbasanit

Nasho Jorgaqi, një nga shkrimtarët më të njohur në rang kombëtar me librat e tij...

‘’Ezopi shqiptar’’

Fabulisti Ferit Lamaj ‘godet’ sërish me humor

Ferit Lamaj, fabulisti shqiptar, mahnitës në superioritetin e të bërit art konciz, shkrimtar i surprizave...

Shqipe, e ëmbla ime...

Letër dashurie e Lasgushit për vajzën me emrin Shqipe

Shqipe e ëmbla ime fort, U mendova kësaj here se më s’duhet të të shkruaj,...

Mesazhet simbolike

Pse i ndjeri shqetësohej kur rimartohej ish-bashkëshortja?

Në periudhën e shoqërisë tradicionale shqiptare, herë pas here në varreza, vërehej një situatë e...

Personalitet letrar

Kadare nderohet si anëtar i akademisë edhe në Mal të Zi

Shkrimtari më i njohur i hapësirës mbarshqiptare, Ismail Kadare, anëtar i Akademisë së Shkencave në...

Fundvit Letrar

Dy ngjarje letrare në Kosovë kulmojnë për artdashësit

Kosova këtë fund viti shënjoi shumë ngjarje të rëndësishme, po u dalluan dy ngjarje që...

Simbole kulturore

Ç’mendojnë turqit për ne, nga mënyra se si e hamë qengjin?

Ky rrëfim, bëhet nga pedagogu dhe shkrimtari i disa librave, Zyhdi Dervishi. Teksti i mëposhtëm...

Nga Faik Konica

Vallë anarqia, ku do ta shpjerë vendin?

Shqiptarët kishin zakon të thoshin se shpëtimin dhe përparimin e Shtetit e ndalojnë tre veta:...

A e dini pse?

Për shqiptarët, arma konsiderohet dhurata më e çmuar!

Simbolikisht dhurimi i një arme përcillte disa mesazhe në radhët e popullsisë shqiptare të zonave...