MENU
klinika
Biblioteka e Finlandës

OODI – aty ku leximi i librit është Parajsa

Eqrem bej Vlora

Flamuri i pavarësisë nuk ishte i Marigosë!

Këtë fakt, po e ilustrojmë me një narracion nga libri me kujtime të viteve 1885-1925,...

Personalitet Shkencor

Del në ankand “Letra për Zotin” e Ajnshtajnit

Albert Ajnshtajni ka qenë i distkuar shumë jo vetëm për shkencën por edhe për polemizmin...

Tomas Hobs

Fakte të habitshme për filozofin e famshëm

Tomas Hobs(Thomas Hobbes) është një nga filozofët më të shquar të Anglisë.  Ai lindi në...

Rainer Maria Rilke

Mjeshtri i vargut të dashurisë

“Unë sillem rreth Zotit, rreth kalasë antike, sillem prej mijëra vitesh dhe akoma nuk di,...

Pse vallë?

Mbreti Zog/ Pinte 250 cigare në ditë, 15 në një orë!

Që nga mëvetësimi i shtetit shqiptar prej Perandorisë Osmane më 28 nëntor 1912 deri në...

Tre mesazhe kryesore

Çkuptim kishte cigarja në buzët e vajzave asokohe?

Në shoqërinë shqiptare paramoderne, cigarja në buzët e vajzave dhe të grave përcillte simbolikisht një...

Sakrificat e popullit tonë!

Sa shqiptarë vdiqën në Luftën e Dytë Botërore?

Lufta e Dytë Botërore ka qenë më e përgjakshmja, me më shumë viktima në sheshbetejat...

U akuzua nga regjimi komunist

U martua me një aristokrate, por vuajti pasojat e diktaturës!

Sabri Godo lindi më 8 gusht 1929 në Delvinë ku kreu edhe shkollën fillore. Ishte...

Joseph Conradi romancieri i aventurës

I burgosuri i përjetshëm i detit dhe anijeve

Joseph Conrad, emri i vërtetë Teodor Jozef Konrad Korzeniowki, lindi më 3 dhjetor 1857 në...

U arrestua në Kukës

Visar Zhiti/ Një nga viktimat politike të diktaturës!

Visar Zhiti, i biri i aktorit dhe poetit Hekuran Zhiti (1911-1989) u lind në 2...

Dita botërore e skllavërisë

Fjalimi monumental i Abraham Linkolnit

Në 2 dhjetor në mbarë botën celebrohet Dita Ndërkombëtare e Skllavërisë, vendosur në vitin 1949...