MENU
Letërsia shqiptare

Panairi 2018, arritje e problematika

Nuk i kishit ditur!

Mësoni më në fund kuptimin e këtyre shenjave!

Italianët janë një popull ekspresiv, jo vetëm me pasurinë e fjalëve melodioze, por edhe me...

Edicioni i 21-të

Ja kush i fitoi çmimet në Panairin e Librit!

Janë ndarë dje, një ditë përpara përfundimit të edicionit të 21 të Panairit të Librit,...

1307, Harkëtari Vilhelm Tel

Sipas legjendës, qëlloi mollën apo kokën e të birit?

Një mëngjes të shtune, një njeri i quajtur Vilhem Tel, po zbriste në tregun e...

Letersia Shqiptare

Ismail Kadare prezanton librin e tij të ri

Ismail Kadare erdhi në Edicionin e 21 të Panairit të Librit me librin e tij...

Personalitet kombëtar

Franc Nopça, albanolog i madh për Shqipërinë

Ambasada shqiptare në Budapest përkujtoi jetën dhe veprën e albanologut Franc Nopça nëpërmjet promovimit të...

Ndryshim Stadesh

Pse libri sot është në krizë?

Nga Eugent Kllapi Në ”Logjikën e Mbyllur Gutembergiane” libri ishte totalisht në tutelën dhe privilegjimin...

Ditët e Kulturës

Çfarë sjell edicioni i 21 i Panairit të Librit në Tiranë?

Hapet edicioni i 21 i Panarit të Librit në Tiranë në Pallatin e Kongreseve. Në...

Personalitet kombëtar

Mit’hat Frashëri, çfarë thotë për kombin, shqiptarët?

Me rastin e 25-vjetorit të lirisë dhe pavarësisë së kombit shqiptar, në dhjetor të vitit...

Letërsia britanike

Çfarë aventure të ofron shkrimtari Stenvenson?

Robert Luis Stevenson lindi më 13 nëntor 1850 dhe vdiq në 3 dhjetor 1894. Krijimtaria...

Panairi i librit 2018

Ridvan Dibra rrëfen “Dashuritë e virgjëreshës Madalenë”!

I mbështetur mbi një monodramë të hershme të autorit, por me ndryshime thelbësore në strukturë...

Panairi i librit 2018

Mira Meksi me novela & tregime, “Hakmarrja e Kazanovës”!

Këtë vit, Shtëpia Botuese ‘Onufri’ prezanton Mira Meksin me një libër me novella e tregime...