MENU
klinika
Letërsia Italiane

Aforizma nga i famshmi Gianni Rodari

Kriza e letrës

Shpëtojeni librin, digjitalizoheni!

nga Eugent Kllapi/ Në librin Katedralja e Parisit, Viktor Hygo shpreh se: ‘’Arkitektura vdiq dhe...

Shkrimtari Robert Harris

Qytetërimi shkatërrohet si dikur Pompei brenda 1 nate

Robert Harris luan gjithmonë me historinë, mes realitetit dhe trillimit. Prej botimit të librit “Vatani”,...

Me parathënie nga Kadare

Për lexuesin/ Botohet vepra e 3-të e Mid’hat Frashërit

Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo” përuroi sot veprën e 3-të të mendimtarit të njohur...

Figura botërore

Churchill, heroi që drejtoi Anglinë në luftrat e saj

Winston Churchill është nga ato figura botërore që e cilëson Ballkanin si vendin që konsumon...

Veprimtaria letrare

At Fishta, legjenda ka 147-vjetorin e lindjes

Si sot pra 147 vjet më parë ka lindur një nga mendjet më të ndritura...

Shqipëria tradicionale!

Betimet, pse ishin të detyrueshme për burrat shqiptarë?

Në shoqërinë tradicionale shqiptare funksiononin disa norma kulturore kanunore që detyronin çdo burrë në moshën...

Shqipëria në shek XV-XIX

Koleksionisti Ylli Sula hap ekspozitën për shqiptarët

U hap në datën  22 tetor në orën 18:00 ekspozita me temë ‘’Rrëfimet e një...

7 kuriozitete të tij

Sigmund Frojd dhe legjenda e tij psikologjike

Nga Eugent Kllapi/ Ai është quajtur ndryshe si babai i psikoanalizës dhe i shpjegimit të...

Ekskluzive

Ja ku kolonjarët takohen me Prespën e Vogël

Cilat janë pikat e para të kontaktit midis Kolonjës dhe Prespës së Vogël dhe si...

Grekomanija

Cila sëmundje e mundon Mihal Gramenon në 1909?

Në ritmin nacionalizmave për të ngritur komb-shtete, një pjesë të vështirë si në disa vende...

Flet kolosi i viteve 30'

Ballkani sociologjik nga Branko Merxhani

Një nga figurat më të rëndësishme të Shqipërisë së viteve 30 si dhe një nga...