MENU
klinika
Dossier/ Pjesa e parë

Festivali ‘’Fustanella’’ zbarkon në Tiranë

Artisti i fukarallëkut

Tershana, një gjigand i madh i muzikës në moshë të vogël

Artist që ngre lart vlerat e kombit Elitar i muzikës që e jetoi jetën e...

Muzika shqiptare

Del lista e këngëtarëve të festivalit të 57-të RTSH-së

Së shpejti do të marrë jetë festivali i 57-të i këngës në RTSH. Si në...

Për të mos u humbur!

Jon Kadesha koncert në Shqipëri

Si një traditë shumëvjeçare e kultivimit të vlerave të muzikës klasike, Stina Kocertore e Orkestrës...

Pjesë e vetvetes

5 arsyet pse duhet të dëgjoni muzikë klasike

Shumë mendime janë në unison për raportin e njeriut me muzikën. Shumica e njerëzve janë...

Kush është Bob Dylan

Muzikanti që fitoi ‘Nobel’ me tekstet që bënë histori

Bob Dylan ka qënë për më shumë se pesë dekada një influencë e jashtëzakonshme në...

Nostalgji për divën e muzikës shqiptare

Epopeja që mban emrin Pagarusha

Figura e saj radhitet përkrah legjendares Vaçe Zela. Ajo nuk ka një album të sajin...

Çfarë nuk dinit për Vaçe Zelën

Të pathënat e divës së muzikës shqiptare

Ikonat e mëdha si Vaçe Zela janë të pazëvendësueshme dhe të pakrahasueshme si për artin,...

“Ti tironë dashni e modhe”

Atmosfera në amfiteatër/ Zërat më të mrë shqiptarë

Zërat më të mirë të Shqipërisë së mesme janë mbledhur sonte për publikun kryeqytetas. Bashkia...

Montserrat Caballe

Caballé nuk është më, po tani?

Para disa ditësh u nda nga jeta diva e muzikës operistike Montserrat Caballé dhe asnjë...

Opinion

Nga sot Franca s’ka Charles Aznavour

Sot u hesht zëri i atij që për më shumë se 70 vite i dha...

Yjet e Muzikës

Charles Aznavour dhe arti kontravers

Në Mbretërinë e Bashkuar të paktën, Charles Aznavour, i cili vdiq në moshën 94 vjeçare,...