Menu
Shqiptarët nëpër botë

Unë jam Shqiptar

Intervistë ekskluzive

“Elita 5, rikthehen si TORNADO”

E kush nuk i njeh ata? Zërin melodioz , e ledhatues të Arifit dhe tingujt...

Rrëfimi për Daily Telegraph (1928)

Mbreti Zog: Nuk do t’i nënshtrohemi kurrë Italisë

Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar të shtunën e 13 tetorit 1928, në faqen n°5, një intervistë...

Klasifikimi nga “BBC History”

Marie Curie dhe gratë më të rëndësishme të historisë

Klasifikimi i bërë nga revista “BBC History” sipas një sondazhi të realizuar me lexuesit e...

Misteri!

“Martesa e Lejlës” e “Sotiri dhe Mitika”/ Romanet e panjohur të Konicës

“Martesa e Lejlës” e “Sotiri dhe Mitika”, është një nga publikimet e e shtëpisë botuese...

Khaled Hossein

“Romanet më ndryshuan jetën”

Gjuetari i balonave ndihmoi për të ndryshuar përceptimin që bota kishte për Afganistanin, duke i...

Zef Zorba

Poeti hermetik të cilit komunizmi ia hermetizoi veprën

Në vitin 1920, kur në Shqipëri vijonte të gëlonte letërsia e rilindjes me ndonjë “thumb”...

NDUE UKAJ

Kadare dhe romani “ku shteti të nxjerr sytë”

Pushteti i frikës, tirania dhe dashuria tek “Qorrfermani” i Kadaresë Të lexosh një vepër letrare,...

Historia...

48 vjet bashkë edhe të ndarë! / Albano dhe Romina festojnë në skenë

Ishte 26 korriku i vitit 1970, kur ajo u shfaq si një çupëlinë me fustan...

10 shprehjet që nuk u thuhen fëmijëve

“Eja rregullojmë shtëpinë, se mos vjen njeri”

Nga prof Klodiana Beshku Shoqëria shqiptare ka nevojë të ndryshojë; krahas nevojës për një sistem...

Legjenda e artit dhe pikturës

Andy Warhol, gjeniu që modeloi artin

“Në të ardhmen, të gjithë do të jenë të famshëm për 15 minuta” – thoshte...

Mit'hat Frashëri

Gravet: Libri i gjeniut të letrave

Më vjen keq t’a them prapë, po në të metat që ka Shqipëtari, përgjegjesija më...