MENU
Shkrimtari Veli Stafa

Platonicus shqiptar në një botim të ri

Montserrat Caballe

Caballé nuk është më, po tani?

Para disa ditësh u nda nga jeta diva e muzikës operistike Montserrat Caballé dhe asnjë...

Festival kulturor

Teatri shqiptar në Maqedoni ngroh artdashësit

Duke filluar nga 5 tetor, deri të enjten, 11 tetor, në Dibër po mbahet edicioni...

Natyra dhe ekonomia

Nobeli i ekonomisë, dy amerikanë nderohen

Dy ekspertë amerikanë, William D. Nordhaus dhe Paul M. Romer kanë rrëmbyer çmimin Nobel nga...

Habi dhe art

Piktura 1 milion dollarë vetshkatërrohet

Ai është një nga artistët, sa të njohur, aq edhe të çuditshëm për vetë faktin...

Çmimi kombëtar

“Mësuesi i vitit në Shqipëri”, kush do fitojë?

Në Shqipëri janë mbi 470,000 fëmijë që ndjekin arsimin parauniversitar dhe mbi 35,000 mësues që...

Shqipëria në libër

Profesori shqiptar 2 çmime ndërkombëtare në SHBA

Profesori Shqiptaro-amerikan Elidor në City University në New York Elidon Mëhilli, ka fituar dy çmime...

Japonia e pasluftës

Fotografitë ikonë që kanë mbetur në kujtesë

Kjo foto, e kërcimtarëve në tarracë e teatrit të Asakusës, u mor në vitin 1949,...

Metrofest 2

“Metrofest”, ndërthurja e tradicionales me modernen

“Metrofest” është festivali që po sjell në skenë dramën shqipe të arkivës, por jo vetëm...

Foto nga Edith Durham

Si ishte Dardania e Krishterë në 1905-ën

Një set fotosh të rralla nga Miss Edith Durham për (Kosovën) Dardaninë e Krishterë në...

Gjuha dhe Feja

Lojra të rrezikshme me identitetin shqiptar dhe gjuha

Në 1909, në debatin që bëhej për gjuhën shqipe shumë teori anonin në mendimin që...

Poeti francez ALPHONSE DE LAMARTINE

‘Skënderbeu hero, politikan, mbret dhe simbol i shqiptarve’

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në faqen n°314 të librit me titull “Histoire de la Turquie...

REKLAMA