MENU
klinika
Ishte krah Ismail Qemalit në shpalljen e Pavarësisë

105 vjet nga vrasja e Isa Boletinit në Podgoricë

Fotografia e kulturës shqiptare

MARUBI i vetmi në Ballkan… për në UNESCO!

        Në mesin e 50 muzeve nga vende si: Britania e Madhe,...

"Krishti" dhe "Shën Mëria"

Interpoli i rikthen dy ikonat kishës greke

       Dy ikonat e Krishtit dhe Virgjëreshës Mari, pikturuar përkatësisht më 1735 dhe...

"Pelegrinazhi drejt ferrit"

Historia tragjike e njeriut më të zgjuar që ka parë bota

        Konsiderohet njeriu më inteligjent në botë, me një mendje të mrekullueshme...

"Artistët e së ardhmes"

TOB në sezonin e ri: ONLINE

      Çelet sezoni operistik. Cikli i koncerteve do të sjellë artistë të njohur...

Poeti i mallkuar

Lord Bajroni, e shpalli racën më të bukur!

        Londër, 22 janar 1788. Në një familje aristokrate të varfëruar, lind...

Pamjet ekskluzive: lufta e Parë Botërore

Durrës, 1916: Esat Pasha largohej me trupat serbe

        Disa fotografi të rralla, që i përkasin periudhës së luftës së...

Jutbina e Mujit dhe Halilit...

UNESCO, beteja e fundme e Kreshnikëve

         Pas mërzisë së madhe që solli ndër shqiptarë, regjistrimi si trashëgimi...

Aktori shqiptar i botës

Ekskluzive: Bekim Fehmiu vesh personazhin e Pirandelos

         “Stampa Sera” ka botuar, të mërkurën e 11 janarit 1978, në...

"ArtOn"

Vepra arti në rrugë (“kush nuk lexon, sheh përreth… së paku”)

         Tiranës iu shtua një hapësirë e re. E gjitha, për artin....

Refuzimi i "pamjes"

William Faulkner ose madhështia në secilën fjalë!

       Thuhet, se një kritik mendjemprehtë dhe i përgjegjshëm, para se të bëjë...

"Sulltani i fundit"

A janë puçistë shqiptarët?

         Nga: Michele De Grece (fragment nga romani historik “Sulltani i fundit”...

REKLAMA