MENU
klinika
Historia e panjohur e Haxhi Hajdarit

Kundërshtoi kolektivizimin, koloneli u ekzekutua në shpellë

Rama homazh për Ismail Qemalin

“Shmangu vëllavrasje e përçarje, u dha dorën atyre që…”

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një mesazh me homazhe për përvjetorin e lindjes së Ismail...

Mund të jetë vepra më e vjetër artistike

Arkeologët në gjurmë të artit 45 mijë vjet të vjetër

Gjersa një mani për vepra të artit figurativ bashkëkohor sa vjen e rritet në botën...

Organizator i Lidhjes së Pejës

Datëlindja e Bajram Currit, patriotit e demokratit çlirimtar

E kujtojmë sot datëlindjen e Bajram Currit. Më 16 janar 1862, në Gjakovë lindi patrioti...

"Graceland"

Shtëpia e Elvis Presleyt hap dyert për vizita virtuale

“Graceland”, shtëpia e këngëtarit legjendar Elvis Presly në Memphis të Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Ndue Ukaj

Át Zef Pllumi, mendimtari i lirë dhe Shqipëria e burgosur

Ndue UKAJ Kur e lexoj librin e kujtimeve të Át Zef Pllumit, “Rrno vetëm për me...

Shkrimtari i famshëm dhe fotografi i panjohur

Fillimi i shekullit XX, në sytë e Jack Londonit

Kur përmendet emri i Jack Londonit, njerëzve u bie ndërmend se ai ka qenë një...

Pierre De Ronsard

Skënderbeu në Plejadën franceze

Pierre De Ronsard (1524-1585) ishte më i madhi poet lirik i kohës së tij. U...

"Zbritja në ferr"

Konstandini: ngjallja e Evës me Adamin

       Vepër e piktorit shqiptar të mesjetës, “Zbritja në ferr” dekoronte ikonostasin e...

"Blasfemues i çmendur!"

Emil Cioran, filozofi i dëshpërimit

      Për disa Emil Ciorani ishte një nga filozofët më armiqësor të kohës,...

Pamjet ekskluzive nga Andra Popoviç

Trupat serbe në Shqipëri, me në krye krajlin Pjetër Karagjeorgjeviç

        Për herë të parë shfaqen për publikun, disa fotografi të rralla...

"Kosova, kurrë më pjesë e Serbisë"

Walker: Vuçiç e di çfarë ka ndodhur në Reçak

         William Walker pak kohë më parë, kishte komentuar deklaratat e presidentit...

REKLAMA