MENU
klinika
Shtypi i Monarkisë së Zogut, viti 1936

Kontrabanda e duhanit në Elbasan, nga Shoqëria SAIDE

Po ç'thoshte "udhëheqja e lartë"?

“Franca, pro ‘Des Arts et des Lettres’ për Kadarenë”

        Pjesa e tretë Publikohen disa dokumente nga Arkivi i Ministrisë së...

Aktor i skenës dhe ekranit

Mjeshtri i gjuhës shqipe dhe karaktereve: Prokop Mima!

        U shqua për diksionin e tij. Një mjeshtër i gjuhës shqipe,...

ADN-ja e gjeniut

Da Vinçi ka plot, 14 pasardhës të gjallë!

         Në “gjueti” të ADN-së, së gjeniut Leonardo da Vinçi, bën një...

"Kur të vdes unë"

Drejt Qiellit, drejt Atdheut të Poetëve

       Petrit Ruka, Poeti ynë iku. U nis sot drejt Qiellit, drejt Atdheut...

"152 188 Morricone"

Sa e sa kolona zanore brilante, çfarë nuk dini për mjeshtrin?..

        Gjeniu i muzikës së shumë prej filmave më të arrirë, për...

Enveri me shkrimtarët dhe artistët, 1965

“E urova kompozitorin, mikun tim të vjetër, për muzikën e operës”

       Pjesa e dytë Publikohet një dokument nga Arkivi Qendror i Shtetit në...

Frymëzimi i Mandelës!

Ditari i një vajze… e detyruar të vdiste

       “Unë dua të vazhdoj të jetoj edhe pas vdekjes”. Falë ditarit të...

Lamtumirë, Petrit Ruka!

Poezia shqipe, pa një prej emrave të spikatur…

       Poeti dhe kineasti i njohur Petrit Ruka, ka ndërruar jetë në moshën...

Shuhet Carrà

E pakrahasueshme! Lamtumirë, ikonës së televizionit italian…

        Ndahet nga jeta në moshën 78-vjeçare, artistja e njohur italiane, Raffaella...

Ambasadat e korrikut '90

Dëshmia e 2 protagonistëve: E kemi lënë që të ikë… “brinja”

       Fabian Kati dhe Arian Kalari, janë dy nga mbi 5 mijë shqiptarët...

Hebreu që u konvertua...

Si u bë djali i birësuar i Gorkit, diplomat francez?

       Zinovi Peshkov (Zinovy Peshkov) rridhte nga një familje e varfër pronvinciale hebreje,...

REKLAMA