MENU
klinika
"Double Fantasy"

Në ankand, albumi që Lenon i kishte firmosur… vrasësit!

"Lajm i trishtë, humbja e Fejzos"

Reshat Arbana: U shkëput një gjerdan i kinemasë

         Aktori i njohur i kinemasë, Reshat Arbana, e ka cilësuar një...

"Humbje për artin"

Robert Ndrenika: Kujtoj me respekt, punën me Fejzon

        Ndarja nga jeta e regjisorit Muharrem Fejza, ka ngjallur reagimet e...

Shuhet artisti i apasionuar...

Muharrem Fejzo humb betejën me covid-19

       Regjisori i njohur Muharrem Fejzo është shuar në moshën 87-vjeçare, nga covid-19....

Historia e panjohur e Ferid Jegenit

Cili është mësuesi patriot që hapi shkollat e para në Dibër?

       Publikohet historia e panjohur të Ferid Tofik Jegenit me origjinë nga Dibra...

9 prej tyre...

Letrat më të famshme të dashurisë

Vincent Van Gogh, artisti i famshëm holandez i shkruan Theos, vëllait të tij, duke i...

“Sipas traditës së vendit tonë, çdo gjë e bukur prishet dhe…”

Si e kujtonte Vedat Kokona takimin me Mid’hat Frashërin?

Nga Vedat Kokona Në Tiranën e viteve tridhjetë, që kishte nja tridhjetë mijë banorë dhe...

Nga Gëzim Kabashi

Pamjet me dron zbulojnë mozaikun e fshehur në kalanë e Durrësit

Një rozetë-mozaik e panjohur më parë është zbuluar në fortifikimet e Durrësit gjatë filmimeve të...

“Ndodhën dy zjarre në bord, pastaj disa stuhi…”!

Rrëfimi i rrallë i Leka Zogut për fatkeqësitë e tij me anijet

“Paris-presse” ka botuar, të mërkurën e 14 gushtit 1968, në faqen n°3, një shkrim në...

Historia e tyre...

“Broduej” dhe “Rruga e Dibrës”/ Dy rrugët më të famshme të Tiranës

Një shprehje thotë: “Disa tironca, po t’i gërvishtësh pak, dalin dibranë.”   Fillimi i shekullit...

Thesari 1,000-vjeçar

Në Jeruzalem zbulohen monedhat e viteve… 940-970!

       Gjatë gërmimeve arkeologjike në Jeruzalem, janë gjetur katër monedha ari të pastër,...

REKLAMA