MENU
klinika
Vakumi midis shpirtit dhe saktësisë

Moderniteti? Kuptohet vetëm duke studiuar budallallëkun!

Parashikimi i hidhur

Predikuesi që foli me Zotin: Trump fiton, por botës i afrohet fundi…

       Në një intervistë për emisionin e “Klubit 700”, predikuesi Pat Robinson, ka...

Shkrimtarja e fëmijëve

“Jo ‘mea culpa’ për diktaturën. Vogëlushët duan origjinalitet”

    Moj këpucë Moj këpucë budallaqe, pse u zgjidhe përsëri? Nuk e sheh? M’u...

Speciale

“Mbetëm pa një emër të shquar të kulturës kombëtare”…

         Para 25 viteve u shua Anton Çetta, Ditë Zie e shpallur...

Kultura arbëreshe

Murale me vargjet e Santorit në San Giacomo di Cerzeto

       Tregime mbi rrënjët dhe ngjyrat në kohët e covidit Një nismë krejtësisht...

Feja Lindje - Perëndim

Ringjallja apo rimishërimi?

          Më 1 nëntor kisha kremton festën e shenjtorëve, domethënë të...

Mit’hat Frashëri

Kujtimet e një librari (ose “Doktori i librave”)

       Masat e kohës janë ngjarjet dhe ena e ngjarjeve shpesh herë janë...

Mbretëria e Shqipërisë

Si ra “qeveria e Durrësit” më 1920?

        Qyteti i dytë më i madh në Shqipëri, është një nga...

"Madalena e penduar"

Zbulohet tabloja e të dashurit të Da Vinçit

        Një tablo e Salait, bashkëpunëtori më i afërt i Leonardo da...

Principata e Kastriotëve

Beteja legjendare e Nishit: kur u shemb Perandoria Osmane

         U rikthye në atdheun e tij, 577 vite më parë Më...

Thesare të gjuhës shqipe

Verba volant, Scripta manent – ekspozita e rrallë e 100 vjetëve

       Roma dhe Kostandinopoja, Papati dhe Porta e larte, Papa Piu dhe sulltani,...

Video

Baresha me tingujt e 50 bateristëve të rinj shqiptarë

       Notat e hareshme dhe shpërthyese të “Bareshës”, kësaj here nuk u shoqëruan...

REKLAMA