MENU
klinika
"Faik Konica, një shkrimtar i klasit të parë"

Fan Noli: Si dhe pse fillova të shkruaj

Shajarat-al-Hayat: Nga Zanafilla në Zbulesë

“Pema e jetës” ekziston… Rritet në shkretëtirë!

       Përfaqëson një simbol sa popullor, aq edhe universal që paraqet jashtëzakonisht shumë...

Ikën poeti...

Shuhet në moshën 85-vjeçare, Faslli Haliti

        Poeti, shqipëruesi dhe shkrimtari, një nga zërat e rëndësishëm të letrave...

Dinastia Marubi

Gruaja qytetare myslimane pozon në Shkodër

        Fotografitë e mëposhtme, vijnë të përpunuara me ngjyra, nga Suad Barbullushi. ...

Neoshqiptarizma - një intervistë imagjinare

“Branko Merxhani: Pse nuk po dalim prej periudhës komuniste?”

        Ishte fundi i viteve ‘20, kur Branko Merxhani erdhi në Shqipëri,...

Ismail bej Qemali dhe Esat Pasha?

Intervista e “guximshme” e Faik Konicës më 1914

         Kur Shqipëria kishte dy vjet si shtet i pavarur, situata politike...

Kur diktatura ndëshkonte heroinat!

Historia e infermieres humaniste Melpomeni Dilo

        Kur ishte 17 vjeç shkoi të ndihmonte ushtarët e sëmurë gjatë...

MSH: Jo, panairit të zakonshëm!

Botuesit: Këtë vit, takohemi ONLINE

          Diktuar nga rrethanat, aktiviteti më i rëndësishëm i vitit për...

Një femër fatale, di edhe të vdesë!

Mata Hari, gruaja që turbulloi burrat dhe Luftën e Madhe

         Në të vërtetë, Margaretha Zelle nuk kishte dhënë kurrë ndonjë informacion...

Disa mësime mbretërore

“Rritni fëmijë të pavarur nga nëna, gruaja, apo motra”

         Përgjigja që mbretëresha e Jordanisë, Rania, i ka dhënë pyetjes nga...

Fotografia e mjeshtrit artizanal

Kristaq Sotiri, Shqipëria nga një botë në tjetrën

        Të drejtat fotografike janë të Familjes Sotiri, Korçë. Ndoshta kjo është...

Rikthehet kinemaja!

Masa të rrepta: rezervim online

        Krijuesit dhe jo vetëm, kanë protestuar pa reshtur, ndaj izolimit të...

REKLAMA