MENU
klinika
"Tingujt e gjeniut"

A mund t’i pëlqesh femrat, kur “urren” muzikën?!..

Trashëgimi hedhur në erë...

Tirana pa xhaminë e vjetër, por me Partizanin e Panjohur!

        Xhamia e Vjetër u ndërtua në vitin 1614, nga Sulejman Pasha,...

Të vlerësuara me çmime letrare të rëndësishme

Shkrimtaret që janë burim frymëzimi dhe vlen të lexohen

Leximi është një ndër format më të mira për të shpenzuar kohë cilësore dhe këtë...

Histori e vërtetë

“Romeo dhe Zhuljeta të kohës së… koronës”

       Jemi sërish në Verona. Ballkoni, po e njëjta kryefjalë: dashuria. Por jo...

Pse simbol shqiptar?

Napoleoni I: ky “bir shqipesh”!

       Asgjë nuk kishte shkallën e duhur të bukurisë, për djalin dhe trashëgimtarin...

Zanafilla e kolegjit të Shën Adrianit

Vatra patriotike arbëreshe: prag i Rilindjes Kombëtare

        Nën kujdesin dhe ndihmën e drejtpërdrejtë të Papës Klementi XII, më...

Festivali i letërsisë botërore

Ambasada amerikane: Kadareja, do të ketë çmimin “Neustadt”!

          Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, bën mr dije...

Dëshmia e historianit, i ish-dënuar politik

“Si e njoha profesorin Ahmet Gashi, që drejtoi Normalen”

Publikohen kujtimet e pedagogut, studiuesit dhe historianit të njohur, Gani Demiri (Ratkoceri), me origjinë nga...

Luftoi për të drejtat e njeriut

Tetori, muaji i ‘Historisë së Zezë’/ Përkujtohet ikona Martin Luther King

Tetori është muaji i “Historisë së Zezë”. Disa personazhe kanë lënë gjurmë në histori për...

PROFIL

Thomas Stearns Eliot: Poeti në kërkim të perfeksionit!

Vepra e Thomas Stearns Eliot i përket modernizmit, rrymë letrare e cila mori zhvillim midis...

"Mos u bëni skllevër të një kulture antinjerëzore"

Papë Françesku bën thirrje: Muret favorizojnë vetëm mafien

        “Është detyra jonë, të respektojmë të drejtën e çdo qenieje njerëzore...

Dy arvanitas në Hollyvood!

Kush ishte Sten Dragoti?

       Me origjinë nga Dragoti i Tepelenës, është një personalitet botërore në fushën...

REKLAMA