MENU
klinika
Regjisori, përkthyes e shkrimtar

Shuhet artisti i madh, themelues i Estradës së Durrësit

Ndiqni sekuencat dhe zgjidhni!

“BBC Culture” propozon filmat e tetorit…

      Prestigjiozja britanike, vjen me disa sugjerime për kinemanë e vjeshtës… Teksa dita...

Video

Kjo këngë arbëreshe… është e vjetër sa gjuha shqipe!

       Këngëtari Pino Kakoca (1957), është një arbëresh nga katundi Shënd Dimitër Koroni...

Viti '63

Pse do ta hapte Fidel Kastro ambasadën në Tiranë?..

         “Paris-presse” ka botuar, të mërkurën e 20 nëntorit 1963, në faqen...

Prof. Dr. Ferit Duka

Hebrenjtë e Vlorës në shek. XVI ishin më të shumtë se në Stamboll

       Vlerësuar nga përqindja e popullsisë hebreje, Vlora në këtë kohë linte prapa...

profil

Dostojevski: Jeta dhe ‘djajtë’ e një shkrimtari

Një nga autorët më të trazuar të letërsisë botërore, Fyodor Mikhailovich Dostoevsky njihet për krijimin...

Arti elitë

Pesë pikturat më të shtrenjta në botë, nga 450 milionë euro…!

Në kohën kur ata u realizuan si vepra, asnjë piktor nuk e mendonte se një...

Çun Lajçi-Veliajt: Fillo me themelin e teatrit

‘Mbramë shtroi darkë ai djaloshi që e don Tironën’

Aktori i njohur Çun Lajçi i ka kërkuar kryebashkiakut Erion Veliaj që të nisë sa...

Margaret Ann Bulkley

Mjekja që për 46 vite jetoj e fshehur në identitetin e një burri

Gjatë shekullit të tetëmbëdhjetë, studimi i mjekësisë ne Britani ishte e ndaluar për vajzat. Në...

"E vranë të liqtë, por të mirët e qajnë"

Zef Skiroi dhe elegjia për të birin ‘Mino’

Zef Skiroi, u lind në Hora të Arbëreshëve më 10 gusht 1865, ka vdekur në...

“Festivali i Filmit Ballkanik”

Mastrojani dhe arbëreshët në “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”

Është një nga produksionet filmike me interesantë të romanit “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur” të...

Trump dhe Wilson

Dy pandemi, dy presidentë

Që një virus ndryshon rrjedhën e historisë nuk është e re dhe as nuk është...

REKLAMA