MENU
klinika
‘Solidaritet dhe Qëndrueshmëri’

Fillon edicioni i tetë i Festivalit ‘FemArt’

Aforizma nga Marcel Proust

Bota nuk u krijua një herë, por sa herë që vinte një artist origjinal

Ne duhet të jemi mirënjohës ndaj njerëzve që na bëjnë të lumtur. Ata janë kopshtarët...

Nga Umberto Eco

‘Fëmijët gjithë ditën i mbajnë sytë ngulur te telefonat’

Pak kohë më parë, ndërsa po flisja para Akademisë së Spanjës në Romë, një zonjë...

Bashkohen forcat

Akademitë evropiane luftojnë për lirinë në art

Një grup prej 60 akademish evropiane kanë bashkuar forcat në luftë për lirinë në art,...

Sot 103 vite më parë

Kartëmonedhat e para shqiptare në qarkullim

Si sot, 103 vite më parë, më 10 tetor 1917, u hodh në qarkullim Seria...

Historia e Derrallave

“Gjyshi i dha arkën me flori Ismail Qemalit që e emëroi ministër…”

Kjo është historia e panjohur e familjes së famshme Derralla me origjinë të hershme nga...

Varg protestash

Luftë kulturore në Budapest

        Studentët e Universitetit të Teatrit dhe Artit Filmik protestojnë kundër kontrollit...

Perëndimi i jetës

“Shkoj në periferi për të gjetur qendrën time”

     “Duket se ne mësojmë diçka për jetën dhe artin, kur provojmë se ç’do...

NOBELI për Paqen!

“World Food Programme”, kundër urisë

       Organizata “World Food Programme” (WFP), mori Nobelin për Paqe, për ndihmën ushqimore...

Kadare: një Nobel i mundshëm

Shkrimtari brazilian: Në Francë qe favorit ai!

        Maryse Condé, Ludmila Ulitskaya, Haruki Murakami, Margaret Atwood, Ngugi wa Thiong’o,...

Dokumenti sekret për Ramiz Alinë

“Nëndrejtori i ATSH-së… tallet me Agollin”

        Publikohet raporti “sekreti” i datës 22 janar të vitit 1976, ku...

Historia e jetës

Shqiptari që nga pjatalarës mori Nobelin në mjekësi

       Plot 22 vjet më parë, Dr. Ferid Muradi pranoi Çmimin “Nobel” për...

REKLAMA