MENU
klinika
"Ori Arbëreshë"

Si vishet kostumi i nusërisë

Shpërthen skandali

Eliza Hoxha: Akademiku Frashër, cilëson gratë e Kosovës si bagëti

       LETËR E HAPUR Akademisë së Shkencave dhe Arteve, ministrisë së Arsimit dhe...

Luftoi antisemitizmin, racizmin dhe ksenofobinë

Shuhet Ruth Klueger, shkrimtarja që i mbijetoi holokaustit

        Studiuesja dhe shkrimtarja austriake Ruth Klueger, e njohur më shumë për...

"Tetori i artë"

NOBEL poetes amerikane, Louise Glück!

        Louise Glück, bëhet shkrimtarja e parë amerikane që fiton çmimin “Nobel”...

Të dhënat që ndalohen

Ende sot mbahet e fshehtë: ç’ndodhi me trurin e Leninit?

        Menjëherë pasi vdiq, ia hoqën trurin nga kafka. Përse u nevojitej...

"Standardi"... por askush nuk e di!

Problemi? Mësuesit e gjuhës flasin në dialekt me nxënësit!

       Dihet se disa nga fjalët e huazuara janë bërë pronë e gjuhës...

Evropa ishte pellazge

“Përralla me mbret dhe një e vërtetë”

      Jo, nuk e kam fjalën për kontinentin tonë, por për Europën, të...

"Prindër,.. jetimë të fëmijëve të tyre"

Kush e njeh zemrën-dhimbje… të një Nëne?

        Im bir është një vizitor i çuditshëm në shtëpinë time tani,...

Goya: "Historia e mrekullueshme e Markezës"

Piktura me të cilën, Franko shpresonte të joshte Hitlerin

         Joakina Telez-Zhiron (Joaquina Téllez-Girón), vajza e dytë e dukës së Osunës,...

Akademia Suedeze

Dy nobelistet në kimi, modifikuan ADN-në

       Dy shkencëtare janë vlerësuar me çmimin “Nobel” në kimi, për vitin 2020,...

Dëshmia e një të ish-burgosuri

Ku e priti Mehmeti, kolonelin e UDB-së Lekoviç… që u arratis

Publikohet historia e panjohur e familjes Gjeloshi nga Trieshi i Malit të Zi, nëpërmjet dëshmive...

"Nobel për Ajnshtajnin"

“Vërtetohet teoria e relativitetit”: 3 fizikantët fitues të 2020-ës

        Zbulimet e një prej fenomeneve më ekzotike në univers, vrimës së...

REKLAMA