MENU
klinika
Qyteti me emër gruaje

Antigonea e Pirros: një vizitë nga Kosova

Shqiptarët "pa atdhe"...

Një shqiptare mes 150 grave që po ndryshojnë… Italinë

      “Gratë e pamposhtura” është një projekt i lindur fillimisht, nga një grup...

"Paris-presse", 1968

Bekim Fehmiu në rolin e diplomatit playboy, Rubirosa!

       Nga Aurenc Bebja “Paris-presse” ka botuar, të dielën e 3 marsit 1968,...

Plani i Athinës për kryengritje/ Raporti sekret

Gani bej Toptani, Zisi Margariti dhe dy tiranas, të paguar nga…

       Publikohet historia e panjohur e planeve të qeverisë greke për një kryengritje...

Kadare flet për letërsinë e realizmit socialist

“Me Dritëroin ishim shokë. Flisnim kundër regjimit që në fund të viteve 50”

Në reflektimet e bëra publike gjatë qëndrimit në Kosovë, shkrimtari ynë i madh Ismail Kadare...

Një natë Nëntori

Nata kur Dostojevskit iu zbulua kuptimi i jetës në një ëndërr…

Një natë Nëntori në vitet 1870, shkrimtari legjendar rus Fyodor Dostoyevsky (11 Nëntor 1812- 9...

Ditari i Dostojevskit

Përse nuk ekzistojnë njerëzit e këqinj…

Shkrimtari legjendar rus, Fjodor Dostojevski, (11 Nëntor 1821- 9 Shkurt 1881) njihet më së shumti...

Librat më të mirë të të gjitha kohërave, të votuar nga 125 shkimtarët më të mirë

Pse Tolstoi është më i mirë se Shakespeare?

“Të lexosh është ushqimi që të jep frymëzimin për të bërë një punë shumë interesante”...

"Nuk kam dashur të përzihem në skenarët e tyre"

Kadare: Unë nuk i kam parë filmat që janë bërë me skenarët e mi

…3 vite më parë… Në një bisedë të lirë për Konica.al por dhe në një...

Mesazhi kuptimplotë

Papa Françesku apel mbarë botës: Vaksinat, jo vetëm për të pasurit

      Në fjalën e tij këtë të mërkurë, Papa shpërndau në formë thirrjeje,...

Dhjetëshja absolute!

Nëse keni “gratis” biletën, cilin qytet evropian do të zgjidhnit?

       Dimri po afron, pavarësisht të ftohtit dhe grisë, gjithkush ka dëshirë të...

REKLAMA