MENU
klinika
Ditari i Dostojevskit

Përse nuk ekzistojnë njerëzit e këqinj…

Librat më të mirë të të gjitha kohërave, të votuar nga 125 shkimtarët më të mirë

Pse Tolstoi është më i mirë se Shakespeare?

“Të lexosh është ushqimi që të jep frymëzimin për të bërë një punë shumë interesante”...

"Nuk kam dashur të përzihem në skenarët e tyre"

Kadare: Unë nuk i kam parë filmat që janë bërë me skenarët e mi

…3 vite më parë… Në një bisedë të lirë për Konica.al por dhe në një...

Mesazhi kuptimplotë

Papa Françesku apel mbarë botës: Vaksinat, jo vetëm për të pasurit

      Në fjalën e tij këtë të mërkurë, Papa shpërndau në formë thirrjeje,...

Dhjetëshja absolute!

Nëse keni “gratis” biletën, cilin qytet evropian do të zgjidhnit?

       Dimri po afron, pavarësisht të ftohtit dhe grisë, gjithkush ka dëshirë të...

Shtatori nëpër banka...

Çfarë ndodhi me fëmijët në shkolla, gjatë gripit spanjoll?

      Kjo nuk është hera e parë, që shtetet përballen me vendimin e...

"Dhuratë botës"

Fotografia, koha që ndal…

       Fotografia, ka zënë fill me shpikjen e Dagerrotipit (Daguerreotype), një proces fotografik...

Élisée Reclus më 1876

Nga dallohen shqiptarët? Kanë 3 tipare themelore…

      Nga Aurenc Bebja Në faqen n°354 të librit “La Corse et les...

Dëshmia e nipit

“Xhaxhai im, mik i Ataturkut: Ismail Qemali e emëroi shef…

      Publikohet historia e panjohur e Ali Shefqet Shkupit dhe vëllait të tij,...

Një këshillë e vyer 150 vjeçare…

Kierkegard: Si të sillemi njerëzit që fyejnë online!

I njohur si filizofi i parë i vërtetë ekzistencialist, shkrimtari dhe mendimtari danez Soren Kierkegard...

"Njësoj janë të gjitha histerike, në mos qofshin budallaçka"

Terezë Deskeiru: Fli me të sot!

ILNISA AGOLLI Sigurisht që kishte të drejtë ajo çupëlinë, kur i thoshte Terezës liceiste, plot...

REKLAMA