MENU
Në arTurbina

Spiro Duni sjell dramën ‘’Grusht, portret familjar’’

Dramë psikologjike

Shfaqja ”Bretkosa”, traumat e luftës të sjella në dramaturgji

Në Kosovë ka filluar të shfaqet një dramë shumë aktuale dhe e pranishme kudo në...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 23 janar?

3102 pes – Filloi epoka Kali Yuga – sipas hinduizmit – kjo është epoka e...

Projekti i arkitektit italian

Foto nga Rezidenca Mbretërore në Shirokë-Shkodër 1930

Shqipëria u shndërrua në një kantier ndërtimi, pikërisht në kohën kur la pas prapambetjen mesjetare...

Të dhënat epigrafike të tij

“Manastiri i Shën Gjon Vladimirit” në Muzeun Historik!

Muzeu Historik Kombëtar, në datë 24 janar 2019 ora 12.00, organizon veprimtarinë “Një ditë me...

Mori me vete një shqiptar

Lord Bajron me kostum shqiptar/ Çfarë i tha Pashai djaloshit fisnik?

Shkrimtari i njohur dhe i dashur për shqiptarët, Xhorxh Bajron, lindi në Londër më 22...

Historia

Negovani, fshati i shqiptarëve, por ku nuk lejohet të flitet shqip

Është e trishtë historia e Negovanit. Në vitin 1928 këtij fshati të famshëm iu kthye...

Foto

Shqipëria në vitin 1891 e parë nga fotografi francez

Pamje të Dalmacisë, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Korfuzit, 1891, kështu titullohet albumi fotografik të...

Ekspozita e Rifat Kasapollit

Abstraksionizmi sjell mezazhe në Bibliotekën e Kosovës

Në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës është shfaqur një ekspozitë ndryshe nga të tjerat. Ajo vjen...

Pse e kapërcente?

Pse natën njerëzit shihnin një kal të bardhë që kapërcente një varr?

Në shoqërinë tradicionale shqiptare, dhunimi i varreve dhe gjymtimi i kufomave të pavarrosura ose të...

Trashëgimi kulturore

Afresku i “Shën Mërisë” më në fund drejt restaurimit

Në trazicionin e zgjatur shqiptar kemi parë disa herë të jenë rrezikuar shumë vlera të...

Romanticizmi Europian

Letra e dashurisë së Lord Bajronit për Tereza Guiccioli

“Nuk resht dot së dashuruari”, – letra e dashurisë që Lord Bajroni i kushtoi të...