MENU
klinika
Dritëro Agolli

Kush futi sheqer të helmuar tek studentët grevistë?

Ku reklamë ishte…

Njihuni me rrobaqepësinë e parë të komunizmit

Kjo ishte pjesa më e rëndësishme e qytetit dhe vendi më i përzgjedhuri, para kalasë...

“Ne jetojmë pa e ndie nën kambë vendin”

Poeti guximtar që shkroi kundër diktatorit të tij

Është e paimagjinueshme, aq më tepër për ne që kemi vuajtur mbi shpatulla sistemin komunist,...

Shkodër më 19 prill 1880

“Kur Hodo bej Sokoli shpallte Pavarësinë e Shqipërisë”

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të martën e 11 majit...

Gjatë udhëtimeve të tij

A ka qenë Shën Pali edhe në Iliri?

Besimi fetar i parë monotesit, i cili erdhi në Shqipëri ishte krishtërimi, përhapja e së...

Periudha e fundit gjeologjike

Spiralja e jetës në tokë/ 4.5 bln vite më parë deri më sot

Paraqitja grafike e spirales krolonologjike të zhvillimit të jetës në tokë ç’prej 4.5 bilion vjet...

Atë Gjon Karma

Fytyra shqiptare pak të njohura

(Mua më intereson kur njeriu i fesë nuk e harron kombin dhe këte e gjeta...

Video

1990/ Fjalimi para OKB-së që tronditi Serbinë dhe Rusinë

Kryetari i Asamblesë së Përgjithshme: Asambleja do të dëgjojë tani fjalimin e kryetarit të Presidiumit...

"Ta lëmë politikën për letërisinë!"

Panairi i Librit/ Ja kush u zgjodh ‘Autor i vitit’!

Çmimet e Panairit të Librit “Tirana 2019” u ndan sot në Pallatin e Kongreseve. Petrit...

Foto historike

Ngjitja dhe rënia nga froni shqiptar i princ Vidit

Gazeta franceze “Excelsior” e ka ndjekur nga afër ngjitjen dhe rënien nga froni shqiptar të...

Fati i tmerrshëm i Samiut që nuk doli gjallë…

Shqiptari më i vuajtur në botë që bëri dyfishin e burgut të Mandelës

Hyri në burg në moshën 24-vjeçare. Vdiq aty në moshën 67-vjeçare. Fotoja e parë është...

Në kulmin e krizës

Viti 1980, dokumenti i Enverit për t’u marrë tokat fshatarëve

Ish-drejtori i Arkivës në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi, ka treguar dokumente të tjera në...

REKLAMA