MENU
“O marr atë, ose do të vdes”

Si u dashurua motra e Ahmet Zogut pas Enver Hoxhës

Si përfundon jeta e saj?

Shfaqja “Prostituta” vjen në Teatrin Eksperimental!

Sot në orën 19:00, në Teatrin Kombëtar Eksperimental ‘Kujtim Spahivogli’, zhvillohen provat gjenerale të shfaqjes...

Po në Shqipëri?

Pse në Azi, konkurenti yt nuk do që ti të vetëvritesh?

Vetëvrasja është një dukuri e pranishme jo vetëm në shoqëritë tradicionale, por edhe në ato...

Periudha Komuniste

Si hynë Partia dhe Enveri në folklorin shqiptar

Nga Andreas Dushi Gjatë periudhës komuniste, një lëndë e veçantë e quajtur “Folklori Shqiptar” jepej...

Jeta një roman, nga Luan Rama

Lufta: Marguerite Duras dhe Hiroshima…

– Ti nuk ke parë asgjë nga Hiroshima! Asgjë!… Ndërsa ajo i përgjigjej: – Unë...

Event Ndërkombëtar

Himara së shpejti në fokusin e “EU MIES AWARD”

Himara e bukur, vendi ku bashkohet deti me malin, bukuria me turizmin, historia shumëshekullore, multietniciteti,...

Heroi kombëtar i Shqiptarëve

‘’Kruja dhe Skënderbeu’’ zhvendoset në Vlorë

Me rastin e aktiviteteve të ndryshme për përvjetorin e 550 vjetorit të figurës më qendrore...

Kompozitor i Muzikës klasike

Fakte interesante të romanticistit Hektor Berlioz

Hektor Berlioz (1803-1869) kompozitori romantik, vepra e të cilit dha një kontribut të pakrahasueshëm në...

“Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve”

101 arsye pse duhet ta shihni këtë shfaqje!

Sot, në Teatrin Metropol, nga ora 19:00-21:00 u zhvilluan provat gjenerale të shfaqjes “Sherlok Holms...

Histori

Sot na thërrasin ‘vëlla’, por shikoni si turqit masakronin dhe varnin shqiptarët

Sot Shqipëria dhe Turqia kanë marrëdhënje të mira, aq sa turqit na konsiderojnë si popull...

Mesazh për shoqërinë

Cilat ishin fjalët e fundit të gjeniut Steve Jobs?

“Unë kam arritur majën e suksesit në biznes. Në sytë e të tjerëve, jeta ime...

Për dashurinë dhe demonë të tjerë

Dashuria, ky demon i Gabriele Garcia Marquez

Nga Andreas Dushi Gjithnjë është thënë se për të kuptuar dashurinë, duhen kuptuar e më...