MENU
IDMC përmes dokumenteve

‘’Ditët e kujtesës’’, ndërgjegjësim mbi diktaturën komuniste

Sot, një balerinë e suksesshme!

Vajza që mbijetoi në pyll 12 netë me arinj e ujqër!

Vajza e vogël, e cila u bë e njohur sepse mbijetoi me qenushin e saj...

Mbi të drejtat e njeriut

Oleg Senstov nderohet me çmimin ‘’Sakharov’’ nga PE

Jo më pak se 18 shtator 2018, drejtori i qendrës Marubi dhe i IHRFFA-s Kujtim...

‘Killers of the Flower Moon’

Ribashkohet Leo DiCaprio dhe Martin Scorsese!

Leonardo Di Caprio dhe Martin Scorsese janë zyrtarisht së bashku, në skuadër. ‘Imperative Entertainment’ ka...

Duhet ta vizitoni!

Kalaja e Skënderbeut, gjatë viteve dhe historisë!

Vitet e fundit Kepi i Rodonit është kthyer një nga destinacionet më të vizituara, jo...

Pikaso / 137-vjetori i lindjes!

Të pathënat e piktorit të madh, 9 fakte interesante!

Pablo Ruiz Picasso lindi në 25 tetor 1881 në Málaga. Ishte piktor, projektues grafik dhe...

Piktura bashkëkohore

Ellen Frank ambasadore për kulturën shqiptare

Më 23 tetor Ellen Frank pas projektit të saj “Cities of Peace” është rikthyer në...

Kinema Millenium

‘Azizi’, filmi që tregon terrorin komunist ndaj shqiptarëve

Sot, më datë 25 Tetor 2018, ora 17:00, në Kinema Millenium, shfaqet filmi “Azizi”. Me...

Shkrimtari Robert Harris

Qytetërimi shkatërrohet si dikur Pompei brenda 1 nate

Robert Harris luan gjithmonë me historinë, mes realitetit dhe trillimit. Prej botimit të librit “Vatani”,...

‘’Mozart dhe bashkohësit e tij’’

TKOB sjell muzikën e vërtetë klasike në Tiranë

Sezoni i larmishëm artistik i TKOB vazhdon në shfaqjen e radhës në Qendrën Kulturore Orthodokse...

Drama shqiptare

Rivjen ‘’Terror’’ në arTurbina, mos e humbisni!

Më datat 25-25-27-27 tetor ora 20:00 në arTurbina rivjen shfaqja ‘’Terror’’. Në kohët e sotme...

Me parathënie nga Kadare

Për lexuesin/ Botohet vepra e 3-të e Mid’hat Frashërit

Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo” përuroi sot veprën e 3-të të mendimtarit të njohur...