MENU
Piktura moderne

“Fshati Primitiv Ndriçohet nga Meteorë” vjen tek FAB

Jetë Personalitetesh

Si shikohet ”Leximi i Prustit në Gulag”?

Kur jemi të vetëdijshëm që vdekjen e kemi shumë pranë, cilat libra duhet të lexojmë?...

Kinematografia Shqiptare

“Streha mes reve” tur mesazhesh në Shkodër

Pas suksesit të parë në evente ndërkombëtare dhe pas një turi të kinemave në qytetin...

Almanak

Histori, çfarë ka ndodhur më 17 janar?

1468 – Në Lezhë, vdiq Gjergj Kastrioti – Skënderbeu (63 vjeç), luftëtar, diplomat, burrë shteti, Heroi...

Intrigat komuniste

Nga sekretet e Enver Hoxhës dhe udhëheqësve të tjerë…

Për pjesën më të madhe të qytetarëve të Tiranës, ish-Blloku është lagjja më në modë...

Drejt restaurimit

Afresku i kishës së “Shën Mërisë” në Berat

Kisha e ”Shën Mërisë” mendohet të jetë ndërtuar në shekullin XI-XII, kur pati një lulëzim...

“Shtëpia e Agës”

Filmi që trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar...

200-vjetori

Rrugëtimi dhe ekzistenca e shqiptarëve të Ukrainës!

Para shumë vitesh shqiptarët u larguan nga zona e Korçës, fill pas pushtimit turk dhe...

Përpjekja për komplot

Si u arratis nga perandoria, themeluesi i shtetit shqiptar?

Ismail Qemal bej Vlora lindi në Vlorë më 16 tetor 1844 dhe vdiq në Peruxhia,...

Kuriozitete kulturore

Moxarti, çfarë duhet të dimë rreth tij?

Moxarti është një nga kompozitorët më të famshëm të shekullit 18 që në dimesionin e...

Monodramë në Teatrin Eksperimental

Ina Gjonci, midis ‘’Erosit’’ apo ’’Tanatosit‘’?

Nga Eugent Kllapi/ “Letër fëmijës që nuk u lind kurrë” vjen nga autorja e mirënjohur...

Për Arkivin Qëndror të Shtetit

Digjitalizimi, tashmë proces rijetësimi i dokumenteve

Procesi i digjitalizimit në shumë institucione po merr jetë në mënyrë të plotë duke filluar...