MENU
klinika
Atë Zef Pllumi mban mend se...

Si dhe pse dështoi marrëdhënia e Faik Konicës me “Hyllin e Dritës”

Pushteti i një gruaje

Çfarë tha Geraldina për mbretëreshën Elizabetë

     “Mbi të gjitha, dëshiroj të kujdesem për gratë dhe fëmijët e vendit tim...

"Serenata postmoderne"

Bauman, analiza apokaliptike e shoqërisë së ditëve tona

       “Shqetësimi i postmodernitetit” – shtylla e analizës sociologjike, publikuar për herë të...

Danja mollë sherri

Pse Venediku kërkonte zhdukjen e Skënderbeut?

       Skënderbeu kërcënohej se do të eliminohej fizikisht, në rast se nuk e...

Botimi i Venedikut

Kosova në Ilirikun e vitit 1689

     Historiani Jahja Drançolli, ka publikuar një pjesë të hartës së Ilirikut, marrë nga...

Qytetërimi Karal

Gjurmë 3 800-vjeçare në Peru

     Gjurmët e një qytetërimi të lashtë, janë zbuluar së fundmi në Peru. Murali...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 21 gusht?

1911 – Vidhet piktura Mona Lisa nga muzeu në Luvër. Hajduti ishte italiani Vincenzo Peruggia....

Historia prekëse

“Dy pula dhe gjashtë vezë”, motrat shqiptare me amerikanin

Këto dy motra të varfra kishin ecur 40 kilometra nga një fshat malor për të...

Si u pushkatua pa gjyq

I tha Enver Hoxhës: Shkenca më e rëndësishme se Partia!

Një nga shkencëtaret më të shquara shqiptare ka qenë dhe libohovitja Sabiha Kasimati. Ajo ishte...

Çfarë nuk kishit ditur?

Të fshehtat e dasmës së parë mbretërore shqiptare

Martesa më e famshme e historisë së Arbërisë është ajo e Skënderbeut me të bijën...

Fotot që nuk patë kurrë të Shqipërisë

Rradhë për një palë të brendshme dhe…për tu arratisur

Padyshim që rrëzimi i diktaturës, është një nga ngjarjet më të rëndësishme për shqiptarët dhe...

Plani

Kur Venediku synonte të vriste Skënderbeun

Venediku, jo gjithherë pajtohej me Skënderbeun dhe pushtetin e tij të pavarur në një pjesë...

REKLAMA