MENU
klinika
Qeveria e Zogut

Kur mbreti dërgoi në Francë, 25 studentë të mjekësisë

Presja e Saramagos

Nobelisti që pohoi se Jezusi ishte dashnori i Maria Magdalenës

      Shkrimtari portugez dhe laureat i çmimit “Nobel”, Hoze Saramago, mbetet ndër shkrimtarët...

Grabiti "gruan" e Pikasos

Spanja dënon pa mëshirë bankierin

      Muaji janar, ka qenë jo pak i vështirë  për koleksionistin spanjoll, Jaime...

Periudha bizantine

Del në sipërfaqe muri i lashtë në Durrës

      Teksa vijojnë punimet e një projekti infrastrukturor për Durrësin, dalin në dritë...

Jeni lodhur me deputetët?

“Mbledhje e jashtëzakonshme në parlament” zhvendoset në teatër!

      Realiteti i hidhur që ka shoqëruar kuvendin e Shqipërisë, prej vendosjes së...

"Puccini in love"

Teatri i Operas nuk përurohet për sezonin e ri…

Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit do të nisë sezonin artistik, për vitin 2020, me...

"Në çdo stinë"

Markarian: Tartari u dënua prej Silva Turdiut, pse s’u puthëm në film

Aktorja e njohur dhe e dashur për publikun shqiptar edhe si shkrimtare, ka spikatur me...

Zhak Prever

Poeti ëndërrimtar i të gjithëve

Zhak Prever, poeti dhe skenarist francez (Jacques Prévert), lindi më 4 shkurt 1900, në Neully...

"Cohë"

Ekspozita e mjeshtërisë të pikturave të leshta

Për dy muaj në Pejë, Fitore Berisha, do të provonte të mësonte mjeshtërinë e përpunimit...

Pse mbahen kopjet në muze?

“Mona Liza” false shitet në vlera të paimagjinueshme!..

Për këdo që nuk e njeh fort mirë pikturën, “Mona Liza”, që do të shfaqet...

Konferenca e Jaltës

“Bota sot, ka nevojë për një takim tjetër për paqen”

      Kur Gjermania naziste ndodhej para kapitullimit, fuqitë e ardhshme fituese të Luftës...

Beteja e Termopileve

Greqia emeton monedhën e spartanëve

Greqia do të emetojë një monedhë me vlerë dy euro, në përkujtim të 2 500-vjetorit...

REKLAMA