MENU
klinika
Dasmë në oborr!

Mbreti Zog dashuron trëndafilat dhe… “Hirushen moderne”

Ben Andoni

Më mirë që nuk janë më njerëzit e kulturës… si Kosta Raka & CO

    Qasja jonë e pamundur me Neoliberalizmin, inerci apo hipotezë sistemi Nga: Ben Andoni...

EPIRI

Amantia që kur lindi deri sa të jetë dheu është Ilire

      Nga: Gëzim Llojdia 1. Prof. Dr. Neritan Ceka, ngre një alarm dhe...

"Një ushtar arnaut"

Shqiptarët e sertë, fisnikë të lindur

         “…I dua shqiptarët, shumë. Të gjithë shqiptarët janë të lindur, të...

''Të studiosh budallallëkun''

Musil; zbrazëtia midis shpirtit e saktësisë

        “Flisni si libri, jetoni ashtu si lexoni” Një aleancë e saktësisë...

Shtypi francez për Zogun

“Mbreti i donte gratë të arsimuara dhe asnjë zyrtar të paaftë”

          Nga: Aurenc Bebja*, Francë – 24 Gusht 2019 “Journal des...

Ambasadat shqiptare, vitet '90

”Nëse do keni ftesa nga nuncët e Vatikanit, nuk do të shkoni…”

Pjesa e katërt Publikohen disa dokumenta të panjohura të nxjerra nga Arkivi i Ministrisë së...

Muzikë prekëse për viktimat nga pandemia e Covid-19

Varka në formë violine lundron në kanalet e Venecias

Një varkë në formë violine, është duke lundruar nëpër kanalet me ujë të qytetit të...

Vitet e tij të fundit qenë të trazuara...

Hemingway dhe vështirësitë e tij me shëndetin mendor

I cilësuar si një nga shkrimtarët më me ndikim të shekullit XIX, zëri letrar i...

“Continuum”

Për herë të parë, një revistë e dedikuar për arbëreshët

“Continuum” është emri i revistës shkencore të Qendrës së Studimieve dhe Publikimeve për Arbëreshët. Tashmë...

“Bjeri, bjeri çiftelisë”

Koha kur Goran Bregoviç këndonte në shqip

Goran Bregoviç është bërë kryetemë e debateve në rrjete sociale pasi mori ftesë nga Festivali...

Shabani: Më thirrën menjëherë nga Komiteti për të…

Si i shpëtoi dënimit artisti që pikturoi Enverin me flokë të gjata!

ANI JAUPAJ Deti nuk është vetëm ekuilibrimi i raporteve të brendshme, që thotë shkrimtarja japoneze...

REKLAMA