MENU
klinika
Nga Dritëro Agolli

“Udhëtim në botën e teqeve”

Faik Rexhepi- Burri që s’luajti vendi!

Shqiptari që u ul këmbëkryq në rrugë para forcave serbe

Ka lindur në Preshevë, por me vite të tëra jeton në Prishtinë. Më 1974 punësohet...

Nga Talja e Lezhës

Historia e vërtetë e Tuç Makut (Gjon Nik Sykut)

Historia e Sykajve ( familja Syku) Një kujtim i vyer për të gjithë ne pasardhësit,...

Mënyrat e ndryshme

Si e festonin shqiptarët Vitin e Ri?

Viti i Ri është një festë që ka jo shumë kohë që festohet në Shqipërit....

“Populli, gjuha dhe letërsia shqipe”

Kur Serbia dhe Maqedonia flisnin shqip!

Kam cituar shpesh herë librin e studiuesit Gaetano Petrotta “Populli, gjuha dhe letërsia shqipe” pasi,...

Elbasani u projektua si “kyçi i telefonave të Shqipërisë”!

Në 1914, kur në Shqipëri erdhën 40 telefonë

Pas shpalljes së Pavarësisë në 1912, mjetet e komunikimit telegrafik të trashëguara nga periudha osmane...

U damkosën në vendet intime nga marinarët grekë

Historia e “dashurisë” së dy vajzave durrsake

Në Durrës, përpara viteve ’90, dy femra njiheshin me nofkën e çuditshme “vula”. Sa herë...

“Skeletet Hasanlu”

Dashuri edhe në lashtësi?

Shpesh, gjetjet nga gërmimet e shumta na sjellin një pasqyrë të historisë së lashtë, por...

Këngë dashurie ILIRE

“Vajzave nga Raguza, me gërshetat e gjata”

     Në librin me titull “Le Chansonnier des grâces: avec la musique gravée des...

"Toka e ndaluar"

Kur Nënë Tereza mes lotëve lutej për… diktatorët shqiptarë

      Për nobelisten, shenjtoren dhe shqiptaren e madhe, Shqipëria ishte toka e ndaluar....

"Delegacioni" në rrugëtim...

Alimani: Industria e filmit problem serioz në Shqipëri

     Pas përzgjedhjes së filmit të tij, “Delegacioni”, kineasti shqiptar ka folur për mediet,...

Acute Art

Realiteti i shtuar; vjen në Londër ekspozita digjitale

     Është mbajtur për herë të parë, në Londër, panairi ku veprat e artit...

REKLAMA