MENU
klinika
Skamja, emigrimi, stallat dhe derrat

Fotot e rralla të shqiptarëve në 1991

“Mbresa nga Bethlehemi”

Banksi “moderon” lindjen e Krishtit

      Vepra e fundit e artistit Banksi (Banksy), që sjell në fokus skenën...

"Fjala e prangave të internimit"

Shuhet shkrimtari Mehmet Myftiu

       Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare, Mehmet Myftiu, shkrimtari shqiptar që...

"Shpirti aristokrat"

Hygo apo Stendal: kush e mishëron gjeninë franceze?

      Çdo komb ka të paktën një shkrimtar, ndikimi i të cilit është...

Berlinale 2020

“Festivali fshin kujtesën”

      Për edicionin e 70-të, Festivali ndërkombëtar i filmit në Berlin ka publikuar...

"The Guardian"

“Shqipëria, vend i çuditshëm, antik dhe i mrekullueshëm”

       Gazeta e njohur britanike ”The Guardian”, gjen tri fjalë, si më të...

Lutet, Imzot George Frendo

Vigjilje Krishtlindje: Ruaje Zot, Shqipërinë tonë…

      Në vigjilje të Krishtlindjes, Arqipeshkvi i Metropolitit Tiranë-Durrësit dhe Presidenti i Konferencës...

Dr. Prof. Kristo Frashëri

Ilirët nuk janë pasardhës të pellazgëve

Teza nëse Shqiptarët janë apo jo pasardhës të Ilirëve ka ngjallur ngjall dhe do të...

Ja si e torturuan dhe e vranë pa mëshirë 20-vjeçaren

‘Dua një republikë demokratike si e Nolit’

Në tensionin mbytës të sallës së gjyqit, është gjithmonë edhe një kategori thuajse e papërfillshme...

Fan S. Noli

Dy fjalë për ballistët: “Nuk vratë vetëm veten, por edhe Shqipërinë”

Si të gjithë reaksionarët e tjerë në botë, ashtu edhe ballistët tanë, të emigruar në...

Biseda mes dy monarkëve

Skenderbeu: Edhe nga sytë më del gjak

Një bashkëbisedim në mes të dy monarkëve sipas D.Fassmann, nxjerr nga vepra e tij e...

Fjalori i 1875-ës

Shqiptarët si element të barabartë në Maqedoninë e Veriut

Një nga dëshmitë më interesante të shqipes së folur në Maqedoni vjen nga treva e...

REKLAMA