MENU
klinika
Deklasifikimi i dokumenteve

Arkivat hapin dosjet, dalin në ‘dritë’ sekretet e Enver Hoxhës!

'Filmi më i mirë'

Filmi ‘Delegacioni’ triumfon në Trieste

Një tjetër trofe i shtohet kinematografisë shqiptare. Pas çmimit të madh “Grand Prix” në Varshavë,...

Cili ishte sekreti?

Pse poeti, llogariste në numrin e popullsisë edhe të vdekurit?

Stambolli, i themeluar rreth 1000 vjet para Erës së Re, është një nga qytetet më...

Letërsia Shqiptare

Poeti Murat Isaku një emër që shënon patriotizmin shqiptar

”Liria më e madhe e njeriut është nderimi ndaj tokës së vet” Murat Isaku, poeti...

Kuratore Edit Pula

Retrospektiva historike e Robert Pichler mbërrin në Tiranë

Ekspozita “Kthim në kohë. Shqipëria e viteve 90-të” e fotografit dhe antropologut austriak Robert Pichler...

Në arTurbina

Spiro Duni sjell dramën ‘’Grusht, portret familjar’’

‘’Grusht, portret familjar’’ ka ardhur tashmë dhe po pret të shfaqet në këtë vit sezonin...

Dramë psikologjike

Shfaqja ”Bretkosa”, traumat e luftës të sjella në dramaturgji

Në Kosovë ka filluar të shfaqet një dramë shumë aktuale dhe e pranishme kudo në...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 23 janar?

3102 pes – Filloi epoka Kali Yuga – sipas hinduizmit – kjo është epoka e...

Projekti i arkitektit italian

Foto nga Rezidenca Mbretërore në Shirokë-Shkodër 1930

Shqipëria u shndërrua në një kantier ndërtimi, pikërisht në kohën kur la pas prapambetjen mesjetare...

Të dhënat epigrafike të tij

“Manastiri i Shën Gjon Vladimirit” në Muzeun Historik!

Muzeu Historik Kombëtar, në datë 24 janar 2019 ora 12.00, organizon veprimtarinë “Një ditë me...

Mori me vete një shqiptar

Lord Bajron me kostum shqiptar/ Çfarë i tha Pashai djaloshit fisnik?

Shkrimtari i njohur dhe i dashur për shqiptarët, Xhorxh Bajron, lindi në Londër më 22...

Historia

Negovani, fshati i shqiptarëve, por ku nuk lejohet të flitet shqip

Është e trishtë historia e Negovanit. Në vitin 1928 këtij fshati të famshëm iu kthye...