MENU
Gazeta Atdheu

1945/ Çfarë zbulojnë letrat e Mit’hat Frashërit

75 vjeç

Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur Sulejman Dibra

Është ndarë nga jeta mbrëmjen e djeshme aktori i mirënjohur Sulejman Dibra. Ai ka ndërruar...

Zbulojeni

Liam Neeson në një film te ri, prapë me tropojanë?!

Katër aktoret e njohura, Viola Davis, Michelle Rodriguez, Cynthia Erivo dhe Elizabeth Debicki bashkohen bashkë...

Leon Tolstoi

Gjeniu i letrave, babai i shkrimtarëve ka përvjetorin

Nga Eugent Kllapi/ Sot është dita e vdekjes së babait të shkrimtarëve, Leon Tolstoit(Lev Tolstoj)....

Foto të rralla

Charlie Chaplin siç nuk e keni parë asnjëherë!

Charlie Chaplin lindi më 16 prill 1889 në Londër dhe vdiq më 25 dhjetor 1977...

Aktivitete për Heroin

550 vjetori i Skënderbeut përkujtohet në Vatikan

Me rastin e 550 vjetorit të Skënderbeut, Papa Françesku mbajti dje një Udiencë në nder...

E mrekullueshme!

Poezia që laureati i çmimit Nobel në letërsi i kushtoi Shqipërisë

Shqipëria S’kam qenë ndonjëherë Në Shqipëri n’atë tokë të ashpër e të dashur, n’atë dhe...

Video

Koncerti për Skënderbeun/ Inva Mula në skenën e “Argentina-s”

Ambasada e Shqipërisë në Selinë e Shenjtë ka zhvilluar në Romë, të hënën e sotme,...

Filmi Shqiptar

Rrugëtimi i një patriarku të kinematografisë shqiptare

Nga Eugent Kllapi/   Atë e shikoje para disa vitesh serioz, me një kapele në...

Çfarë fshihnin ata?!

Pse burrat malësorë, e mbanin natën cigaren ndezur?

Në shoqërinë shqiptare të së kaluarës dhe të ditëve tona drita e cigares së ndezur...

Baudelaire dhe Rreshpja

Mallkimi i të qenit poet

Nga Andreas Dushi Prej shekujsh, poetët shihen si njerëzit më me shpirt a botë të...

Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi

Marubi në Milano me ekspozitën “Rituali Fotografik”

Është hapur në Milano të Italisë, ekspozita “Rituali Fotografik” me fotografi të Muzeut Kombëtar të...