MENU
Heroi kombëtar i Shqiptarëve

‘’Kruja dhe Skënderbeu’’ zhvendoset në Vlorë

Kompozitor i Muzikës klasike

Fakte interesante të romanticistit Hektor Berlioz

Hektor Berlioz (1803-1869) kompozitori romantik, vepra e të cilit dha një kontribut të pakrahasueshëm në...

“Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve”

101 arsye pse duhet ta shihni këtë shfaqje!

Sot, në Teatrin Metropol, nga ora 19:00-21:00 u zhvilluan provat gjenerale të shfaqjes “Sherlok Holms...

Histori

Sot na thërrasin ‘vëlla’, por shikoni si turqit masakronin dhe varnin shqiptarët

Sot Shqipëria dhe Turqia kanë marrëdhënje të mira, aq sa turqit na konsiderojnë si popull...

Mesazh për shoqërinë

Cilat ishin fjalët e fundit të gjeniut Steve Jobs?

“Unë kam arritur majën e suksesit në biznes. Në sytë e të tjerëve, jeta ime...

Për dashurinë dhe demonë të tjerë

Dashuria, ky demon i Gabriele Garcia Marquez

Nga Andreas Dushi Gjithnjë është thënë se për të kuptuar dashurinë, duhen kuptuar e më...

Mbrojtës i çështjes shqiptare

U arrestua nga italianët dhe u internua larg në ishull!

Abas Ermenji lindi më 12 dhjetor 1913 dhe u nda nga jeta më 10 mars...

Si ishte jeta e tij…

Kola i madh i ‘Motrës Tone’/ 79 vjet pa të

Nikolla, “Kolë” Idromeno lindi më 15 gusht 1860 në Shkodër dhe vdiq më 12 dhjetor...

Çfarë simbolizojnë minaret?

Arkitekti nga Elbasani që ideoi Xhaminë Blu para 500 vitesh

Perandoria Osmane, e më pas Republika e Turqisë, ka pasur një traditë shumë të shquar...

Mendime Kritike Kulturore

Çfarë shkruante Koliqi për Migjenin?

* Ndonji lule çelë e papritur, premtim pranverash të përtardhme. * Sensibiliteti i tij njerëzuer…...

Shkrimtari Ridvan Dibra

‘’Ballkanika’’ mirëpret librin ‘’Legjenda e Vetmisë’’

Rumania ndër shumë evente artistike që bën do të shpërndajë shumë çmime në fushën e...

Letersia botërore

Romantiku i mirënjohur Alfred dë Myse (Alfred de Musset)

“Në zemrën e trazuar nga kujtimi, nuk ka vend për shpresë”. Alfred dë Myse lindi...