MENU
63-vjetori

Shkrimtari shqiptar/ Nismëtar i iniciativave qytetare!

Kush ishin fituesit?

Si sot në 1901, u ndanë për herë të parë çmimet Nobel !

Më shumë se 100 vjet më parë, pikërisht më 1 dhjetor të vitit 1901, janë...

Mos e humbisni

“Mogli i xhunglës” tashmë në një version më “të errët!

“Mogli i xhunglës” është historia e djalit të vogël të rritur mes kafshëve, i cili...

Nga Pjetër Logoreci

Zoja e Shkodrës në arkivat austriake

Ka shumë kohë që i ngacmuem nga lidhjet shpirtnore, por edhe ato historike e familjare,...

Hyrja është falas!

Shfaqja “Copë Copë” nesër në Teatrin Kombëtar Eksperimental

Shfaqja “Copë Copë” vazhdon turneun regjional më 11 dhjetor nga ora 20:00 në Tiranë, në...

Personalitet kulturor

Robert Ndrenika, artisti që i jep nder artit shqiptar

Nga Eugent Kllapi/ Shqipëria ka pasur dhe ka shumë shumë aktorë të talentuar. Disa e...

Promovimi në Bibliotekën e Shkodrës

Libri për Marianne Graf dhe qyteti i Shkodrës

Austriakja e njohur Marianne Graf, pas një kontributi të gjatë të dhënë në qytetin e...

Të huajt për Shqipërinë

Kulti i shqiptarëve është atdheu

Në studime e punime të ndryshme me vlerë historike ose në relacione e kronika ngjarjesh,...

Pikëpamje

“Shqiptarët” sipas Xhorxh Fred Uilliamsi

“Ba! Shikoni këta barbarë!” – ka thirrur çdo tiran që ka shtyrë në fatkeqësi viktimën...

Etnografia shqitpare

“Tragjedia e Çamërisë flet” me Skënder Beqirin

Është hapur në qytetin e Durrësit, në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasija” në bashkëpunim...

Çfarë simbolizonte?

Pse më parë, djemtë në moshën e burrërisë mbanin vath në vesh?!

Në shoqërinë tradicionale shqiptare, shumica e nënave lindnin shumë fëmijë. Por, kryesisht si rrjedhojë e...

'Sebepi i sherrit është femra'

Si ‘Xha Sulo’ u fiksua në memorien tonë

Xha Sulo te ‘ Kapedani’ , Kaporal Pelegrini te “Në fillim të verës”, Kopi tek...