MENU
klinika
Korça e Kombit

Restaurohet Mësonjëtorja e Parë

Almanak

Histori: Çfarë ka ndodhur më 5 gusht?

1068 – Luftrat Bizantine-Normane; Normanët fillojnë një rrethim gati-tre-vjeçar të Barit. Pas pushtimit të suksesshëm...

Video

Kadare: Nënë Tereza iu drejtua Presidentit Clinton për Kosovën

      “Nënë Tereza ka marrë në telefon Bill Clintonin dhe i ka thënë:...

Geraldina, gazetarit amerikan

“Princi, së pari do të edukohet për të qenë…”

      “L’Œuvre” ka botuar, të shtunën e 19 gushtit 1939, në faqen n°2,...

Ëndrra të vërteta fëmijërie...

Artisti shqiptar pjesë e Akademisë Kombëtare italiane

     Balerini i suksesshëm shqiptar në Itali, Kledi Kadiu, është emëruar anëtar i Këshillit...

Foto historike

“Kur Skënderbeu rilindte prej duarve të Paskalit”

Fotografia historike bardhezi, realizuar në vitin 1966, ka përjetësuar në skulpturë heroin-simbol të Shqipërisë: Gjergj...

Turqi, vendbanime të lashta

Zbulohen mbishkrimet 900-vjeçare

       Gjatë kërkimeve në një kështjellë të lashtë në lindje të Turqisë, studentët...

Shqiponja dykrenare gdhendur në kryq

Konstantin Araniti, një figurë e Europës mesjetare

      Kostandin Arianiti (“Comminos, Comnène (Cominato) alias Arianiti Constantin) është një nga personazhet...

Mediat franceze jehonë Shqipërisë

Franceinter: Shqipëria, nga diktatura drejt turizmit

Pasi ka qenë, përgjatë 46 viteve, një nga shtetet më të izoluara në botë, i...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 4 gusht

367 – Gratian, i biri i perandorit romak Valentinian I, shpallet bashkëperandor nga babai i...

Përditshmëria

Shqipëria e vitit 1940 në foto

Foto e mëposhtme paraqesin Shqipërinë e viteve 1940. Në këto fotografi të realizuara katër vite...

“150 vjet Fotografi Shqiptare”

Fotoja “Berat, 1936” dhe historia pas saj

Një ndër fotot e dalë nga duart dhe aparatet e fotografit beratas, Ilia Xhimitiku, e...

REKLAMA