MENU
klinika
Asimilimi i trojeve shqiptare

Kraja e mbi Shkodrës!

Mësoni arsyen!

Pse në zonat e veriut, mikut ia kthenin këpucët përmbys?

Në shoqërinë tradicionale shqiptare, veçanërisht ndër banorët e zonave malore të veriut, mund të takoje...

Trendi i ri

Si është të pikturosh natën?!

Të paraqesësh botën e natës ose të përfitosh nga errësira për të ushtruar artin: ky...

Jean-Eugène Robert-Houdin

Doni ta mësoni trukun e gotës plot që nuk derdhet?

I njohur si një nga më të mëdhenjtë e magjisë të të gjitha kohërave, Jean...

Joyce Kilmer – poeti i pemëve

Zbuloni kush është më e bukur, pema apo poezia?

Gazetari dhe poeti Joyce Kilmer lindi në New Brunswick, New Jersey, në vitin në 1886....

Drejtuar diasporës

Letra e Mid’hat Frashërit: Për miqtë e mi t’Amerikës

Të dashur miq, Kemi dy vjet që u detyruam të largohemi nga Shqipëria dhe të...

Opera

‘Anne dhe Zef’, në skenë me historinë e Auschwitz e Kanunit

Opera “Anne dhe Zef” u shfaq për publikun shqiptar. Ad de Bont shkroi libretin për...

Arsyeja

Fotoja e Enver Hoxhës që nuk u publikua kurrë gjatë komunizmit

Fotoja e mëposhtme ku është Enver Hoxha dhe serbi Dushan Mugosha nuk u lejua të...

U tradhëtua nga i dashuri

‘Mos më qëlloni’/ Si u vra shoqja e Nexhmije Hoxhës…

Ramize Gjebrea lindi në 20 prill të 1923, në Gjirokastër, nga ku vinte babai, dhe...

Skandali modern

Dy motrat myslimane shqiptare, të përdala apo moderne?

Vallëzimi i dy motrave shqiptare muslimane, bëri bujë të madhe, aq sa u dërgua dhe...

Tronditëse

Thyerje kockash dhe djegie mishi. Si u torturuan deputetët shqiptarë

Ish-drejtori i arkivës së Ministrisë së Brendshme, Kastriot Dervishi, para pak kohësh postoi në faqen...

Nderohen 24 gra profesioniste

Shqipëria mund të bëhet edhe nga zonjat!

Ndoshta këto gra, gjatë jetës së tyre janë zgjuar çdo mëngjes me ëndrrën për ta...