MENU
Një amanet që ka hyrë në historinë shqiptare

“Amaneti i Mitrush Kutelit” – Letra, drejtuar së shoqes…

Zëri i artë shqiptar

Anita Bitri një lloj “migjeni” që jetoi pak e dha shumë

Mos u nxito mos u gabo… Vajza e këndshme dhe e bukur, ëngjëllore përsa mund...

Ngjarje dhe ndodhi!

Fotot më të bukura të javës!

Një paradë për të shënuar fillimin e festimeve vjetore Día de Muertos (Dita e të...

Baleti Shqiptar i Kosovës

Vallja e Osman Takës së shpejti në ritmin e Sinan Kajtazit

Sinan Kajtazi është një artist i talentuar multidisiplinar në dy dashuri, në dashurinë e parë...

Shqipëria tradicionale

Çfarë mbanin në qafë nuset e reja asokohe?!

Në shoqërinë tradicionale shqiptare, sidomos në shekullin e XIX deri në çerekun e parë të...

Vlera Kulturore

Dalin në dritë dy objekte te rralla në ‘’The saleroom’’

Zbulohen disa objekte të rralla të Mbretit Zog në shtëpinë e Ankandeve në Londër ‘’The...

Mjeshtri i Madh

Rishfaqet ‘’Zhizel’’ në arTurbina për nder të Agron Aliaj

Në nder të ‘’Mjeshtrtit të Madh’’, koreografit Agron Aliaj dhe të 85 vjetorit të tij...

Detajet

Personaliteti i Skënder Luarasit nuk lejon të keqpërdoret

Skender Luarsi ka theksuar: ”Me “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, nis udha e romanit modern...

Dramaturgjia irlandeze

George Bernard Shaw, i papërmbajturi i letërsisë

“Kujdes nga dituria e devijuar, sepse ajo është më e rrezikshme se padituria”. Para 68-vjetësh...

Bujtina me Potkua

Libri “bestseller” në Hollandë që trajton temë shqiptare

Thaujse 100 vjet më parë, shkrimtari i mirënjohur holandez A. den Doolaard vizitoi Shqipërinë dhe...

Favorite për çmimet “MTV EMA”

Bebe Rexha dhe Dua Lipa në garë!

Bebe Rexha dhe Dua Lipa janë dy prej artisteve shqiptare favorite që mund të rrëmbejnë...

Salla e Katedrales Ortodokse

Rikthehet në Tiranë violinisti Tedi Papavrami!

Nesër, më 3 Nëntor 2018, në Sallën e Katedrales Ortodokse, në orën 19:00, rikthehet violinisti...