MENU
klinika
Përgjigjen e di GALAKSIA!

Është pushteti i shthurur, apo jemi ne të verbër?

Nju Jorku i harruar

Regjistrimet e vitit 1911 pushtojnë rrjetin

    Një video e vitit 1911, e titulluar “Një udhëtim nëpër qytetin e Nju...

Jo vetëm "Oh"...

Zbulohet romani i pabotuar i Anton Pashkut

       Si një ndër përfaqësuesit më origjinalë të letërsisë moderne shqipe, Anton Pashku...

Tri çmime Polanskit

Artistët braktisin ceremoninë “César”

       Janë larguar menjëherë nga salla e ceremonisë së çmimeve “César” në Paris,...

Mit'hat Frashëri në Nju Jork

Mediet e huaja: Për selinë e shqiptarëve kriminelë të luftës

       Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Mars 2020 “L’Humanité” ka botuar, të...

"Shtegu i minjve"

Vatikani hap arkivat:ç’dinte Papa Piu për Luftën II?

        Mijëra kriminelë nazistë u arratisën pas Luftës së II Botërore, përmes...

Foto

Viktor Emanuel në Shqipëri, viziton objeket e kultit të tre feve

Mbreti Viktor Emanuel gjatë vizitës së tij në Shqipëri (1941) pas pushtimit të Shqipërisë nga...

Përparim Kabo letër të hapur At Gjergj Fishtës

“At, jam i mrekulluar krenarisht për ju, dhe i frigum nga situata e sotme”

Qëndroj përballë veprës tuaj At i nderuar dhe i ranë në gjunjë të falem, sepse...

Fahri Xharra

Kush dhe pse në të vërtetë e vrau Shaban Polluzhën?

Më duket se flasim dhe e shkruajmë historinë sipas asaj që serbët nae kanë diktuar....

Marrëveshjet e otomanëve me Patrikanen e Stambollit

Si u zvogëlua popullata shqiptare?

Një libër që duhet lexuar “Ottoman population 1830-1914, Kemal H. Karpat, the university of Wisconsin...

Histori

Durrës/ Si ishte spitali i shtetit në 1920-ën

Paraardhës të mjekësisë në qytetin e Durrësit: a) nga lashtësia: Filonid DYRRAKINI ( DURRSAKU) i...

Trashëgimia kulturore shqiptare në botë

Pierre Loti pozon me rroba shqiptare

Në anën e djathtë të portretit të tij (pas vazos së madhe të bakrit), shohim...

REKLAMA