MENU
klinika
Në Muzeun Historik Kombëtar

Miti i Skënderbeut shpërthen në telajo piktorësh

Nga Fan S. Noli

Kur Skënderbeu ngriti flamurin në Krujë

Në verë të vitit 1443 një ushtri hungareze, nën Jano Huniadin, Vojvodën e Transilvanisë, hyri...

Çfarë cilësish?

Tri cilësi duhet të kishin burrat asokohe! Po gratë?

Në shoqërinë tradicionale shqiptare burrat më të virtytshëm, prijësit popullorë portretizoheshin me tre karaktreristika kryesore:...

Ç’ka shkruar Faik Konica

Si reagojnë njerëzit kur u përdhoset flamuri kombëtar?

Simbolet kulturore realizojnë funksione të shumëllojshme në jetën e shoqërisë dhe të çdo individi. Përvoja...

Divorci duhet të jetë…

Shtatë gjërat që duhet të mësoni nga ‘Anna Karenina’

‘Ana Karenina’ është një roman i shkruar nga shkrimtari i madh Leo Tolstoy. Romani është...

“Çinarët” e Atë Konrrad Gjolajt

29 Nëntori në një tjetër këndvështrim

Për gjithë shqiptarët, sot është festa e Çlirimit e cila përkon me ditën kur nazisti...

Arti bashkon shtete!

Hapet ekspozita “Shqiptarët në Puglia”

Qëllimi i këtij aktiviteti kulturor është të promovojë vlerat kulturore të Shipërisë dhe shqiptarëve, përmes...

Si u dënuan

10 proceset gjyqësore që tronditën botën (Foto)

10. Gjyqi i Eichmann Shumë njerëz janë tronditur nga gjyqi i Adolf Eichmann, një nga...

Sarah, spiunja shqiptare

Mbesa e Ismail Qemalit, dashnorja e Zogut që vrau burrin e saj…

(foto lart, ilustruese) Bukuria e saj ngeli gjatë në mendjen e shqiptarëve, aq sa emri...

Nga Malcolm Vaughan

Giotto maratonomaku i pikturës evropiane

 Giotto di Bondone (1266- 1337) ishte një piktor që po përshkonte me vështirësi një rrugë...

Festa e Çlirimit

29 nëntori në mes të dy kokave të shqiponjës

Nga Eugent Kllapi/ Sot fesohet dita e 29 nëntorit si festa e Çlirimit të Shqipërisë...

Misteri

“Ismail Qemalin e vranë! Ai nuk pati një vdekje natyrale”

Në librin “100 vrasjet më të bujshme në historinë e shtetit shqiptar”, gazetari Roland Qafoku...