MENU
klinika
"Nobelistja e zezë"

Paragjykimi racor mund të zhduket një ditë… si në fillim

Hakmarrje ndaj kujt?

Shqiptari që mori peng avionin: Largohuni nga Vietnami!

        Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Shkurt 2020 “Paris-presse” ka botuar,...

Premierë kosovare

“Cirku fluturues” – Burra… në arrati!

      Filmi debutues me metrazh të gjatë, i skenaristit dhe regjisorit Fatos Berisha,...

"Në bord, 6 500 letra"

Fluturimi i parë me avionin postar

        Fluturimi i parë zyrtar me një avion postar, u shënua 109...

"Shpia e Agës"

Filmi shton edhe 4 çmime në Egjipt

      Ka njohur veçse suksese të njëpasnjëshme. “Shpia e Agës”, bashkëprodhim ky i...

"Kosova asht jona"

Kur gazeta e qeverisë së Ismail Qemalit protestonte

       Nga Roland Qafoku 1913-2008. Për 95 vjet, Fuqitë e Mëdha e shkëputën...

Mbishkrimi i Pouqueville

“Rrënojat e Gradishtës fqinje, janë ato të Bylisit antik”

…Sidoqoftë, në studimin e tij rreth dorëshkrimit të qytezës së Bylisit, De Claubry shkruante se...

Netflix

Sofia Loren shkëlqen në filmin drejtuar nga i biri

       Filmi i ri i aktores së famshme italiane, Sofia Loren, ”La vita...

Kompozitori rrëfen festivalin e famshëm

“Tani që u bëra familjar, nuk shkoj në Shëngjergj”

       Festivali i 11-të i Këngës, i vitit 1972, mbetet një nga njollat...

"Gëzuar, Kosovë!"

Si erdhi pavarësia nga ish-Jugosllavia

      Shpërbërja e ish-Jugosllavisë vlerësohet se filloi në Kosovë dhe mbase me Kosovën...

Kritikë bashkohore...

“Mehmet Kraja: Letërsia shqipe në 10 libra”

      Shkrimtari Mehmet Kraja zgjedh “Rapsodi të një poeme arbëreshe”, të Jeronim De...

"Kosova e pavarur!"

Pergamena 200-vjeçare ku shkruhen “fjalët e arta”

       Pak orë na ndajnë, nga festimi i 12-vjetorit të pavarësisë së Kosovës....

REKLAMA