MENU
klinika
Marrëdhëniet financiare, sistemi…

Misteret e pushtetit të Ali Pashë Tepelenës

Çfarë tregojnë historianët e huaj?

Zbulohet plani i madh i Titos për ish-Jugosllavinë

Kryetari deri në vdekje i ish-Republikës Federative Socialiste të Jugosllavisë e kishte dashur ish-Jugosllavinë edhe...

Hapja e ambasadave

Zbulohet raportimi sekret për turmat e ardhura nga rrethet

Edhe atëherë ishte atmosferë Botërori. Shumë pranë nesh, në Itali, zhvillohej eventi i madh i...

Dorëshkrimet e rralla të Rita Markos për luftën

Si e njoha Qemalin dhe Enverin

*Përgatiti: Albert Zholi Një jetë e tërë, në shërbim të komunizmit. Me idetë e të...

Tragjike

Gjendet i varur në banesë aktori i njohur 41-vjeçar

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e djeshme në Piazza-n e Bolonjës. Aktori i...

Azem Shkreli

Kthesa e parë e modernizmit

Azem Shkreli zë një vend të rëndësishëm në poezinë moderne shqiptare. Krahas cilësisë, poezia e...

66 vite pas publikimit

Njihuni me sekretet e librit ‘’1980’’ të Orwellit

Kanë kaluar 66 vjet që kur është botuar vepra më e famshme e Xhorxh Oruellit,...

Raporti

“Shqipëria ngjit 12 vende në klasifikimin botëror të turizmit”

Shqipëria ngjit 12 vende në klasifikimin botëror të turizmit për 2019! Gazetarja e CNN, Julia...

Marina Cvetajeva

“Poezia është milimetri i parë i ajrit përmbi tokë”

Dashuria e fjalëve – mund të quhet pa mëdyshje korrespondenca e Marina Csvetajevës dhe pareshtu...

Sprovë mbi librin “Princi”

Cilin libër shkroi djalli?

“Druhem në gjendet në historinë e letrave edhe një tjetër emër po aq i urryer...

Fjalimi i Hitlerit për SS-të

‘Ky njeri ka nevojë për ilaçe’

Pas Shefit të SS-ve, Hajnrih Himler, që ishte një person i turpshëm, i pasigurtë, aspak...

Dy pyetjet e mëdha

A ishte “Meshari” i dom Gjon Buzukut letërsi?

Fillimisht, duhet ta ndajmë çështjen duke shtruar dy pyetje, si zbërthim të pyetjes – titull...

REKLAMA