MENU
Mehmet Kraja

Rama gatoi deklaratat për korigjim kufijsh

Shuhet diva e muzikës soul

Lamtumirë Aretha Franklin!

Shuhet një nga zërat më të mëdhenj të muzikës botërore. Mbretëresha e muzikës soul vdiq...

Shqipëria nën pushtimin osman

Shqipëria e 1900-ës. Shqiptarët nën ‘urdhrat’ e Sulltanit

Këto janë disa foto të tjera të rralla të Shqipërisë të vitit 1900. Koleksioni i...

Nderimi i fundit i figurave të shquara të Shkodrës...

Funerale madhështorë në objektivin e Marubit

Gjatë periudhës së Rilindjes në Shqipëri, një numër i madh njerëzish ndriçuan në thuajse çdo...

Njihuni me historitë e tyre...

Çiftet më të famshme të letërsisë botërore

Në këtë artikull po iu sjellim disa nga historitë e dashurive të çifteve më të...

Harta të shekullit të 18

Shpërhapja ballkanike dhe populli shqiptar

Më poshtë po iu sjellim disa harta etnografike, të shekullit 18 –të, dërguar nga një...

"Unë mbetem me to"

Elena Ferrante: Mos përgojoni gratë

Përktheu: Loreta Bërhami Si është e mundur, më pyesin njerëzit, që nuk njeh qoftë edhe...

Ungra...

Vatra që mban ndezur zjarrin e Arbërisë së Skënderbeut

Në katundin arbëresh Ungër të Kalabrisë, në Itali, mbahen manifestime dy ditore kulturore e përkujtimore...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 16 gusht?

1792 –Francë; Maximilien Robespierre, anti-monarkist, paraqet peticionin e Komunës së Parisit në Kuvendin Legjislativ, duke...

Përsëri në jetë!

Fatos Kongoli: Mendova Eutanazinë

Nga Beti Njuma Nuk mbaj mend çfarë më preku më shumë kur hyra në dhomën...

Rrëfimi për Daily Telegraph (1928)

Mbreti Zog: Nuk do t’i nënshtrohemi kurrë Italisë

Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar të shtunën e 13 tetorit 1928, në faqen n°5, një intervistë...

Klasifikimi nga “BBC History”

Marie Curie dhe gratë më të rëndësishme të historisë

Klasifikimi i bërë nga revista “BBC History” sipas një sondazhi të realizuar me lexuesit e...