MENU
Nga BRUNO VESPA

Antonio Gramshi: Për një natë në rolin e të dashuruarit

Në dy vëllime

Botohet i pari fjalor….

Këto ditë ka dalë nga shtypi ai që akademiku, njëkohësisht një nga hartuesit e tij...

Nga Ilir Ikonomi

Një nuse demokratike për mbretërinë SHQIPTARE

Nga Ilir Ikonomi/ Në vitin 1930, aq i madh ishte meraku për nusen e ardhshme...

Historia e këngës qytetare shkodrane

Si lindi “Kaçurrelat”, kënga e një dashurie platonike

Nga Andreas Dushi Dise herë, burgosja fizike nuk është në dorën tonë, ama ajo e...

Ilnisa Agolli

“ArTurbina” hap dyert me “Stabat Mater”

Sezonin artistik në arTurbina e çel një vepër elitare e kompozitorit çek Antonin Dovrak, “Stabat...

Dom Artur Jaku

Në Zhabjak, ku prehet motra e Skënderbeut

Ishte një vizitë sa kulturore po aq edhe historike tek varri i motrës së madhe...

Roberto Saviano

Bukë dhe libra, vetëm kështu ka kuptim jeta

Na takon neve t’i përzgjedhim faqet e librit që do lexojmë, jo anasjelltas. Të lexuarit...

Intervista

Surroi: UÇK, njësi guerile. Mitet po dëmtojnë Kosovën

Intervistoi Beti Njuma & Alda Bardhyli/ Ka rëndësi gjithmonë fillimi në jetë. Le ta nisim...

Almanak

Histori: Çfarë ka ndodhur më 7 shtator?

70 – Ushtria romake shkatërron dhe plaçkit Jeruzalemin. Sulmi kulmoi me djegien e Tempullit që...

Fondacioni Wallenberg

Historia e Isuf dhe Niqi Panariti, shpëtuesve të hebrenjve

Fondacioni “The International Raoul Wallenberg Foundation” (IRWF) i ka kushtuar një shkrim të veçantë familjes...

NGA ORIANA FALLACI

Çfarë është lumturia?

Lumturia është vetbraktisja që në mesnatë na shpie në shtëpinë me portokalle dhe limonë, ku...

Nga Luan Rama

Aventura parisiane e George Orwell

Autori i romaneve të famshme “Viti 84” dhe “Ferma e kafshëve”, para se të quhej...