MENU
Honoré de Balzac

Kur Evropa humbte një shpirt të madh!

Pjesëmarrës Michelle dhe Barack Obama

Aretha Franklin, lamtumira në 31 gusht

Cermonia e varrimit për Aretha Franklin do të zhvillohet në kishën ku iu dha lamtumira...

Ernest Koliqi

Shqiptarët që merren përditë me politikë!

Shqiptarve, përgjithësisht, u pelqen politika. Jo aqë ajo qi me ânë të nji përpjekjeje vepruese...

T'i maskojmë apo t'i rrëfejmë ndjenjat tona?

Elena Ferrante: Mikesha ziliqare

Përktheu Beti Njuma Nga “The guardian” Nëse duam të tregohemi të ndershëm, duhet të rrëfejmë...

Në ekspozitën e artistit në Prishtinë

Në dashuri me lopët e Xhafës

Nga Ilnisa Agolli “ Realiteti është më i fuqishëm se arti. Si artist, nuk dëshiroj...

Diva e muzikës italiane

40 vjet më parë koncerti i fundit i Minës

Ishte gushti i vitit 1978. Italia qe përfshirë nga vala e terrorizmit,kishte një President të...

Kush ishte Pol Sezan?

Pol Sezan, tragjiku i vetmuar

Midis piktorëve të cilët konsiderohen si baballarët e artit modern, krahas Van Gogut, Gauginit, Lautrecit,...

NGA ARDIAN VEHBIU

Ç’do Lacani në Shqip?

Ideja për të përkthyer diçka nga Lacan-i në shqip i pat ardhur Jolka Nathanailit, psikanaliste...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 18 gusht?

293 pes – Themelohet tempulli më i hershëm i njohur romak i Venusit (ishte ndoshta...

Më të famshmit...

Librat që u shkruajtën nën efektin e drogës

Bright Side vendosi të kërkonte shkrimtarët të cilët i shkruanin librat e tyre ndërkohë që...

Mehmet Kraja

Në kafenenë e rrëfimeve

Nëse në vitet 70-80-të jeta letrare në Prishtinë i dhuronte atmosferë tjetër qytetit, 40 vjet...

Muza e trishtuar e Izet Sarajliq

Lulja kundër thikës

Nga prof SALAJDIN SALIHU Izet Sarajliqi nuk lindi në Sarajevë, por ky ishte qyteti i...